Seniorzy w czasie pandemii nie muszą rezygnować z turystyki. Wirtualne przewodniki, które oferuje kilka instytucji w naszym regionie, sprawdzą się jako alternatywna forma zwiedzania, bez konieczności narażania się na kontakt z innymi ludźmi. W wielu miejscach można wypożyczyć urządzenia do takich wycieczek, ale są też aplikacje, które w ogóle nie wymagają kontaktu z innymi. Takie w swojej ofercie ma Suchowolskie Centrum Trzech Kultur.

– Aplikacja ułatwiająca poznanie naszego miasteczka powstała w związku z projektem, jaki realizowaliśmy jakiś czas temu. Mamy w naszej ofercie również audioprzewodniki, które można wypożyczyć, ale robimy to w taki sposób, aby zminimalizować kontakt turystów z pracownikami naszego obiektu, chociaż nie zamykamy się na nich. Każdy, kto chce nas odwiedzić, zostanie po nim oprowadzony – mówi Dawid Gudel z Centrum Trzech Kultur w Suchowoli.

To właśnie tam wirtualne przewodniki w formie aplikacji pojawiły się jako pierwsze w naszym województwie. Było to w tamtym roku. Od początku cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. I choć wymagają obsługi smartfona i ściągnięcia aplikacji na telefon, to właśnie seniorzy najchętniej z nich korzystają.

– Są świetną alternatywą dla wycieczek z przewodnikami – przyznaje Dawid Gudel.

Na czym to polega? Ściąga się aplikacje ze strony urzędu gminy i wciska przycisk start. Ona dalej poprowadzi sama. Druga opcja zwiedzania z urządzeniem wymaga kontaktu z pracownikami CTK, bo trzeba je wypożyczyć. Wszystkie są dezynfekowane po poprzednich turystach, przechodzą nawet kwarantannę. Urządzenie ma dołączone słuchawki i smycz, powodujące, że ręce w trakcie wyprawy są wolne. Nie trzeba nic trzymać, można w czasie zwiedzania swobodnie robić zdjęcia.

– Wkładamy na uszy wypożyczony nieodpłatnie sprzęt i idziemy na spacer. Najpierw przewodnik kieruje do miejscowego kościoła. W środku świątyni i wokół niej jest w sumie kilka punktów tej nietypowej wycieczki. Potem turyści idą do pobliskiego parku, spacerują po centrum miasteczka, poznają historię żydowskiej kamienicy. Spacer kończy się na synagodze. Wszystko trwa około 20 minut. Trasa wycieczki jest tak ułożona, by nie trzeba było przechodzić przez ruchliwą ósemkę, drogę krajową biegnącą przez centrum – tłumaczy pracownik CTK.

Audioprzewodnik opowiada w trakcie spaceru również o innych atrakcjach, między innymi o Izbie Pamięci Księdza Popiełuszki i Tatarskim Centrum Kultury Islamu, które znajdują się właśnie za tą drogą. Można zwiedzić je już po spacerze z wirtualnym przewodnikiem. Co ciekawe, Suchowola to jedyne miasto w naszym województwie, które można zwiedzać z aplikacją w telefonie.

Audioprzewodniki do wirtualnych spacerów po miastach czy muzeach są coraz popularniejsze i jest ich mnóstwo. Ale aby wybrać się na wycieczkę np. po Białymstoku, trzeba jednak wypożyczyć odbiornik. Aplikacji do ściągnięcia na telefon nie ma.

W taki sposób, jak Centrum Europy, można zwiedzić też Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Przygotowano tam dla zwiedzających aplikację Chatbot. Żeby z niej skorzystać, wystarczy zajrzeć na facebookowy profil muzeum, wysłać wiadomość i postąpić zgodnie z przekazanymi wskazówkami. Inspiracją do stworzenia aplikacji była sytuacja epidemiczna w Polsce.

Wirtualną aplikację przygotowało też Muzeum Podlaskie w Białymstoku przy współpracy z Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku. Nazywa się Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Jest to narzędzie, które umożliwia łatwe dotarcie do dwudziestu punktów związanych z dziejami białostockich Żydów, dostarcza użytkownikom także ciekawych informacji. Aplikację można pobrać można bezpłatnie. W Google Play znajduje się pod hasłem: Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, a w App Store – Jewish Heritage Trail. Muzeum w swojej ofercie ma również audioprzewodniki: po ratuszu w Białymstoku, po Muzeum Rzeźby Alfonsa Karmego, Muzeum w Tykocinie i w Bielsku Podlaskim. Te, niestety, na razie nie są udostępniane.

Ewa Bochenko