Koło Gospodyń Wiejskich „Szeroka Struga” w Łapach Pluśniakach wygrało konkurs „Tradycyjna Gęsina Wiejska” i otrzymało 50 sztuk piskląt do chowu w swoich gospodarstwach. Gospodynie dokupiły jeszcze 50 i teraz na siedmiu podwórkach w okolicy pasą się młode gęsi.

– Straszny bałagan robią – przyznaje Elżbieta Gąsowska, która przygarnęła 17 młodych gęsiaków. – Ale ja o tym wiedziałam, bo od wielu lat w moim domu gęsi były. Zawsze robiły bałagan, objadały wszystko, czego nie powinny i brudziły po całym podwórku.

Takie doświadczenie nie przeszkodziły jednak pani Elżbiecie, by wziąć udział w projekcie zainicjonowanym przez przewodnicząca KGW „Szeroka Struga” Emilię Domaszewską.

– Nasze koło jest młode, aktywne i chętnie bierze udział w różnych konkursach. Ten zauważyłyśmy na facebooku – wyjaśnia pani Emilia. – Do udziału zapraszał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a nagrodą były gęsie pisklęta.

Panie – zgodnie z wytycznymi konkursu – opisały, jakie warunki mogą zaproponować gęsiom, w ilu gospodarstwach będą się chować ptaki, a także jakie tradycyjne potrawy z gęsiny w przyszłości będą chciały promować łapskie gospodynie. I konkurs wygrały, jako jedno z czterech kół gospodyń w całej Polsce! Początkowo młode gęsi miały trafić do trzech gospodarstw.

– Ale jak już przyjechały, okazało się, że chętnych jest więcej i teraz są w siedmiu miejscach – opowiada Emilia Domaszewska.

Co planują w przyszłości członkinie KGW „Szeroka Struga”?

– Festyn, na którym będziemy promować i chów gęsi, i tradycyjne potrawy z gęsiny – mówi Dorota Łapińska z koła. – Chcemy także przyrządzać smalec gęsi, gęś faszerowaną, ale tez przygotowywać pierze na poduszki.

Festyn promujący gesinę KGW „Szeroka Struga” planuje jesienią 2020 roku.

Red. PS, źródło i fot.: Wrota Podlasia