Od 1 lipca szpitale, poradnie specjalistyczne i POZ otrzymają dodatkowo 3% wysokości faktur, które rozliczają z Narodowym Funduszem Zdrowia. W skali całego kraju to 180 milionów złotych miesięcznie. Pieniądze mają pomóc w przywracaniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych oraz powrotu do normalnego trybu leczenia.

Zarządzenie prezesa NFZ z 8 lipca wprowadziło możliwość dodatkowego finansowania szpitali, gabinetów specjalistycznych i POZ za bezpieczny powrót do leczenia pacjentów.

Placówki otrzymają 3% wartości faktur przekazywanych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tych środków mogą finansować na przykład:
– środki ochrony osobistej dla pacjentów,
– środki ochrony osobistej dla personelu medycznego,
– przygotowanie gabinetów i pomieszczeń szpitalnych do wizyt pacjentów w reżimie sanitarnym.

Priorytetowo traktujemy powrót do leczenia pacjentów, dlatego zwiększamy finansowanie placówek medycznych. Zależy nam, aby odmrażanie służby zdrowia było bezpieczne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami pacjentów, chcemy zapewnić im maksymalną dostępność do świadczeń medycznych – akcentuje Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowe rozwiązanie ma działać do czasu zniesienia obostrzeń wprowadzonych przepisami związanymi z COVID-19. Jego koszt, szacowany w całym kraju na ok. 180 mln zł miesięcznie, pokryje budżet państwa.

Dzięki ostatnim decyzjom Narodowego Funduszu Zdrowia podlaskie szpitale zyskają około 26 milionów złotych. Ponieważ oprócz 3% premii od 1 lipca zwiększają się również ryczałty dla szpitali – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego NFZ.

Nowe rozwiązanie zostało przygotowane we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Dodatkowe pieniądze, które mają ułatwić przywracanie pełnej dostępności dla pacjentów, placówki medyczne dostaną już za lipiec.

Staramy się pogodzić troskę o bezpieczeństwo z troską o zdrowie. Dla naszych pacjentów kontakt osobisty z lekarzem rodzinnym jest niezwykle ważny – mówi Adam Zdanowicz, prezes zarządu Centrum Medycznego Ryska w Białymstoku. – Stosujemy podwyższony reżim sanitarny i staramy się krok po kroku iść w kierunku normalności.

Dodatkowe 3% nie będzie uwzględniane między innymi w rachunkach zaliczkowych, tzw. 1/12, czy produktach podwyżkowych.

To kolejny krok w stronę przywrócenia normalnego trybu leczenia. Pierwszym są działania specjalnego zespołu ekspertów, który przygotuje „mapę drogową” powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii.

Źródło: Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ, fot. Centrum Medyczne Ryska