Po przerwie spowodowanej pandemią – od pierwszego lipca – mammobusy w województwie podlaskim wznowiły funkcjonowanie. Panie w wieku od 50 do 69 lat znów mogą wykonywać w mobilnych pracowniach to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań.

W lipcu w naszym regionie zaplanowanych jest prawie 60 postojów mammobusów. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego NFZ: https://www.nfz-bialystok.pl/dla-pacjenta/profilaktyczne-programy-zdrowotne/program-profilaktyki-raka-piersi/.

Dane są alarmujące – tylko niespełna 40% Podlasianek robi mammografię. A przecież to badanie profilaktyczne może uratować życie. Nowotwór piersi to wciąż główny „zabójca” Polek, co roku zabiera ponad 6 tysięcy pań – z niepokojem stwierdza Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego NFZ. – Tylko wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny, słyszymy to często, ale to zdanie, które może uratować życie.

Mammografia to badanie dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały go w ciągu ostatnich dwóch lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Aby je wykonać, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się na przykład do mammobusu. Badanie można wykonać również w sześciu pracowniach stacjonarnych w województwie podlaskim (trzech w Białymstoku i po jednej w Suwałkach, Łomży i Zambrowie).

Źródło: sekcja komunikacji społecznej POW NFZ

Tagi:

,