6 lipca 2020 r. odbyło się organizowane przez Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku seminarium edukacyjne pt. „Akademia Zdrowego Seniora”, w którym wzięło udział ok. 150 podlaskich seniorów. Gośćmi specjalnymi byli minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg i minister edukacji Dariusz Piontkowski. Na spotkaniu omówiono formy rządowego wsparcia dla seniorów i emerytów. Prelegenci, jak dietetyk czy lekarze w swoich wykładach propagowali zdrowy styl życia, jak aktywność fizyczna, stosowanie zbilansowanej diety opartej na zdrowych, lokalnych produktach. Ponadto mieliśmy warsztaty kulinarne, a na koniec pyszny obiad dla wszystkich.

Wydarzenie rozpoczęło się wykładem dietetyka Eugeniusza Muszyca na temat racjonalnego odżywiania. Podkreślał on ważność różnorodności w diecie, co jest istotnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia. Według szacunków w 2020 r.  ok. 1,5 mld ludzi będzie cierpiało na otyłość. To problem światowy, nie omijający naszego kraju.

Tuż potem przyjechali zaproszeni gości przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego oraz wspomniani wyżej ministrowie.

Paweł Backiel, prezes Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przywitał gości, jak i raz jeszcze zgromadzonych seniorów. Mówił m.in. o programach dedykowanych osobom starszym w skali kraju oraz działalności podlaskich organizacji senioralnych i ich wzrastającej aktywności.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że program Senior+, jak i Rządowy Program na rzecz Aktywności Osób Starszych, które kończą się w tym roku, będą kontynuowane. Tylko w ubiegłym roku na program „Senior plus”, z którego wspierane jest powstawanie domów czy klubów seniora (pieniądze dostają samorządy) rząd przeznaczył w skali kraju 80 mln zł. Od początku jego realizacji w województwie podlaskim powstały cztery dzienne domy Senior+: w Łapach, Piątnicy, Łomży, Nowogrodzie, które oferują łącznie 125 miejsc oraz trzydzieści jeden klubów „Senior+” o łącznej liczbie miejsc 610.

W ramach Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych dofinansowanie otrzymują organizacje pozarządowe, które realizują projektu mające na celu poprawę jakości i poziomu życia seniorów. W ubiegłym roku rząd na jego realizację przeznaczył ok. 40 mln zł, dzięki czemu zrealizowano 1400 warsztatów, konferencji, spotkań. W ramach tegorocznej edycji dofinansowanych zostanie w województwie podlaskim 15 projektów na łączną kwotę ponad 1,8 mln zł.

Wiemy, że to tylko kropla w morzu potrzeb, dlatego już zapowiadamy, że choć programy kończą się w tym roku, to nie znaczy, że ich nie będzie. Wzbogacimy finansowo kolejne edycje, aby jeszcze bardziej służyły seniorom – zapowiedziała podczas spotkania z beneficjentami programu ASOS w Kleosinie pod Białymstokiem minister Marlena Maląg.

Minister mówiła, że aktywność samorządów i innych podmiotów – także w województwie podlaskim – w sięganiu po pieniądze wspierające seniorów rośnie, a to ma pozytywny wpływ na życie osób starszych. Z myślą o nich przywrócono również wiek emerytalny i podwyższono waloryzację rent i emerytur.

Dziś najniższy wzrost emerytury to 70 zł, a nie jak było kilkanaście lat temu 2 lub 3 zł, chociaż wiele jest jeszcze do zrobienia. Stąd także wprowadzenie trzynastej emerytury w ubiegłym roku – w ciągu dwóch lat przeznaczyliśmy na ten cel 22 mld zł i to świadczenie również mamy zamiar kontynuować – poinformowała minister Maląg.

Po wystąpieniu pani minister głos zabierali minister Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko.

Wyróżnieni okazjonalnymi dyplomami przez prezesa Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pawła Backiela zostali też następnie aktywiści senioralni z naszego regionu.

Kontynuowano oczywiście wykłady.

Na przykład dr Joanna Zabielska-Cieciuch (specjalista medycyny rodzinnej) mówiła o zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Zachęcała m.in. do ruchu, spacerów, ale przestrzegała przed forsowaniem się np. na tzw. siłowniach pod chmurką. Z kolei Katarzyna Dziejma (psycholog i seksuolog kliniczny) mówiła o witalności seksualnej seniorów, a Katarzyna Krupicka (rzecznik prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku) o możliwości uzyskania dodatkowych świadczeń w ZUS i KRUS.

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na pyszny obiad. Zachęcamy do oglądania poniższej galerii zdjęć.

Red. PS oraz inf. PUW

Tagi: