Współczesne społeczeństwo staje się społeczeństwem „starzejącym”. Przybywa osób starszych 60+, a przeciętny wiek trwania życia wydłuża się. Stąd jednym z największych wyzwań obecnych czasów jest wychodzenie naprzeciw potrzebom ludzi starszych i stwarzanie im warunków do wszechstronnej aktywizacji.

Do tej pory najbardziej znane z realizacji zadań na rzecz seniorów były i są nadal Uniwersytety Trzeciego Wieku. Jednak w ostatnich latach nastała jednocześnie moda na Kluby Seniora, aktywne środowiskowe ośrodki tworzone jak najbliżej miejsca zamieszkania ludzi starszych. Są one organizowane przy domach kultury, parafiach oraz stowarzyszeniach.

My jako członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach też wielokrotnie rozważaliśmy możliwość utworzenia Klubu Seniora, który byłby szczególnym miejscem, gdzie można w przyjacielskiej atmosferze spędzić miło wolny czas, wykazać się aktywnością i kreatywnością, spełniać swoje marzenia, rozwijać senioralne zainteresowania i pasje oraz zdobywać nowe umiejętności „w jesieni życia”. Naszym priorytetem było też poszerzenie i urozmaicenie dotychczasowej oferty uniwersyteckich działań oraz zwiększenie udziału seniorów w życiu kulturalnym i społecznym „Pogodnych Suwałk”.

Zdawałyśmy sobie sprawę, że dwudziestoletnia działalność naszego UTW wymaga unowocześnienia i nowych wyzwań. Decyzja o utworzeniu klubu, mimo zachęt i argumentów życzliwych nam ludzi dojrzewała dość długo. Dopiero pod koniec grudnia 2018 r. złożyliśmy do Urzędu Miasta projekt dot. organizacji i powołania do życia Klubu Seniora przy naszym Uniwersytecie. Projekt został pozytywnie zaopiniowany. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków budżetu miasta Suwałki. Na działalność klubową otrzymaliśmy niewielkie lokum w starej kamienicy pod adresem Ciesielska 15.

I tak nasz Klub Seniora rozpoczął swoją działalność 1 lutego 2019 roku. Zanim przystąpiłyśmy do realizacji zajęć, czekały nas żmudne prace organizacyjne i porządkowe. Rozpoczęłyśmy adaptację pomieszczeń do naszych potrzeb. Chętnych do pracy nie brakowało. Zaczęłyśmy od generalnych porządków i gromadzenia sprzętu. Sami zaprojektowałyśmy aranżację dwóch niewielkich pomieszczeń Klubu oraz jego wystrój. We własnym zakresie wykonaliśmy projekt loga. Chociaż pracy było co niemiara, zapał nas nie opuszczał! Cieszyliśmy się jak dzieci z nowego lokum i efektów naszej „roboty”. W celu zapewnienia dobrej organizacji klubowych zajęć powołana została Rada Klubu i utworzono dziesięć pracowni tematycznych.

Nasze pracownie to: komputerowa – e-senior, kulinarna – smaki świata, fotograficzna – stop klatka, psychologiczna – co nam w duży gra, kulturoznawcza i teatralna – z kulturą na ty, pracownia gimnastyki rozrywki umysłowej – tęga głowa seniora, wokalno-taneczna – trele i pląsy, sportowo-turystyczna – seniorze trzymaj formę, pracownia senior w potrzebie – pomagajmy i artystyczna – miszmasz.

Każda pracownia pod przewodnictwem swego lidera stara się organizować dla seniorów atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu na emeryturze. W naszym klubie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. W utworzonej pracowni komputerowej można poznać tajniki obsługi komputera i serfowania po internecie. Mamy wspólne wyjścia do kina, muzeum, na wystawy malarskie. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty kulinarne, spotkania z psychologiem oraz z zielarką. W naszym Klubie można miło spędzić czas na wspólnym śpiewaniu piosenek, słuchaniu muzyki lub doskonaleniu kroków tanecznych. Uwielbiamy poetyckie spotkania klubowe. Poezja wzbogaca nas i uskrzydla. Odkrywamy poezję naszych seniorów i czytamy wiersze innych poetów. Seniorzy dbający o kondycję umysłową chętnie korzystają z łamigłówek umysłowych, grają w brydża i inne gry stolikowe.

Lubimy spotkania okolicznościowe przy herbatce. W naszej działalności wykorzystujemy kalendarz świąt nietypowych. Są one doskonałą okazją do organizacji ciekawych zajęć i spotkań. Z przyjemnością świętowaliśmy Dzień Czekolady, Dzień Pizzy i Dzień Dobrych Rad. Wiele pozytywnych emocji dostarczyły nam świąteczne spotkania integracyjne z okazji Walentynek, Dnia Kobiet, Dnia Matki i Dnia Seniora. Wesołą gromadą i piosenką witaliśmy wiosnę i pierwszy dzień lata w plenerze nad Zalewem Arkadia. Z radością sprzątaliśmy Wigierski Park Narodowy z okazji Dnia Ziemi, a po skończonej pracy odpoczywaliśmy przy ognisku.

Dużą rolę w działaniach klubowych odgrywa pracownia SENIOR W POTRZEBIE – POMAGAJMY. Współpracujemy z Bankiem Żywności i z Caritas Diecezji Ełckiej. Organizujemy zbiórki żywności i przekazujemy ją najbardziej potrzebującym. Chętnie wymieniamy swoje doświadczenia dotyczące porad domowych np. jak zrobić porządki z użyciem środków ekologicznych, rozmawiamy jak przerobić niemodną garderobę.

Bardzo udane były wszystkie spotkania kulinarne z degustacją – palce lizać! Pracownia turystyczno-sportowa nie pozwala nam zapomnieć o kondycji fizycznej. Doskonalimy naszą formę poprzez wspólne spacery, marsze z kijkami, wycieczki i pikniki, a tym samym propagujemy wśród suwalskich seniorów aktywną i zdrową „jesień życia”. W pracowni MISZMASZ rozwijamy zdolności manualne, wykonujemy przeróżne prace plastyczne, dekoracje i rekwizyty do naszych przedstawień teatralnych. Cieszymy się, że w Klubie Seniora możemy prowadzić warsztaty, próby i spotkania grupy teatralnej. Wszystkie nasze klubowe działania z wielka pasją utrwalają na zdjęciach uczestnicy pracowni fotograficznej STOPKLATKA.

Po roku naszej działalności uważamy, iż podjęta decyzja o utworzeniu klubu była strzałem w dziesiątkę. Nasz Klub tętni życiem. Jest miejscem, które nas łączy i „przytula”. Traktujemy go jak drugi dom. Lubimy tu przebywać i miło spędzać czas, szczególnie jesienią i w okresie świąteczno-karnawałowym. Obserwujemy pełniejszą integrację naszych seniorów, ponieważ w mniejszym gronie łatwiej nawiązywać kontakty. Cieszymy się, iż coraz częściej w działania klubowe włączają się mniej odważni i mniej przebojowi seniorzy.

Bardzo lubimy klubowe spotkania z dziećmi i suwalską szkolną młodzieżą, bo wnoszą w nasze życie powiew młodości i pogodę ducha. Staramy się umacniać międzypokoleniowe więzi i przekazywać młodym ludziom pozytywny i ciepły wizerunek osób starszych, naszą wiedzę i życiowe doświadczenie, jednocześnie podziwiając mądrość, zdolności i talenty „naszych następców”. Jesteśmy otwarci i czynnie uczestniczymy też w życiu społecznym i kulturalnym Suwałk – miasta przyjaznego seniorom.

Cieszymy się, że w realizacji naszych klubowych zadań wspierają nas władze miasta, dobrze rozumiejące potrzeby seniorów, które zawsze kierują do nas ciepłe, pełne życzliwości słowa oraz wspierają nasze inicjatywy służące aktywizacji suwalskich seniorów.

Nasza klubowa działalność oparta jest na pracy społecznej, wymaga sporo czasu i umiejętności, ale mamy dużo dobrych chęci, każdy z nas coś potrafi i swoim pomysłem zaraża innych. Z przyjemnością przebywamy w naszej klubowej gromadzie i korzystamy ze wszystkich ciekawych zajęć. Nasze działania są naprawdę fascynujące, dają seniorom wiele radości i są warte przeżycia. „Jesień życia” w naszym Klubie na pewno nie jest smutna!

Plany na rok 2020 były wyjątkowo ambitne i atrakcyjne, związane między innymi ze świętowaniem 300- lecia Suwałk oraz Roku Papieża Św. Jana Pawła II. I nagle, na początku marca, z dnia na dzień, pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze zamierzenia i wywróciła wszystko do góry nogami. Jednak wierzymy, że jeszcze będzie przepięknie i normalnie i z jeszcze większym zapałem i z nowymi pomysłami powrócimy do naszego Klubu Seniora Ciesielska 15 w Suwałkach.

Klub Seniora Ciesielska 15