Wiosna tego roku nie sprzyjała zadbaniu o kondycję fizyczną. Izolacja domowa wynikająca z ochrony przed zakażeniem koronawirusem sprawiła, że po prostu tęsknimy za byciem na świeżym powietrzu. Spacer, grill, pobyt na działce to oddech dla seniorów. Nic dziwnego, że upał nikogo nie odstrasza. Pamiętajmy jednak, że może być groźny. O czym powinniśmy pamiętać w czasie gorących dni wyjaśnia w rozmowie z redakcją dr Joanna Zabielska-Cieciuch (na zdj.), lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego.

Podlaski Senior: O jakich zasadach powinniśmy pamiętać w czasie upałów, aby chronić swoje zdrowie?

Dr Joanna Zabielska -Cieciuch: Lato – chcielibyśmy, aby było słoneczne i upalne. Zwykle po kilku dniach temperatury powyżej 25 st. zaczynamy narzekać. Potrzebujemy słońca, ale powinniśmy przed nim chronić skórę. Bez względu na wiek latem powinniśmy korzystać z kremów z filtrami ochronnymi, to nie tylko profilaktyka raka skóry, ale też dbanie o jej dobry wygląd. Nie zalecam opalania się, ani przebywania na słońcu w samo południe. Ubiór powinien być dostosowany do temperatury, na głowie kapelusz lub chustka, okulary przeciwsłoneczne. Niezbędne jest dbanie o nawodnienie – kiedy jest ciepło, człowiek poci się, a z potem traci nie tylko wodę , ale również elektrolity. Przegrzanie i zaburzenia elektrolitowe u seniorów mogą wywołać nie tylko złe samopoczucie – zmęczenie, senność, ale też wahania ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, ból głowy, zaburzenia rytmu serca. Dzienne zapotrzebowanie na płyny to minimum 1,5 litra wody.

W jaki sposób zatem senior może sobie poradzić z upałem? Zostać w domu i przeczekać, aż aura pogodowa się zmieni?

– Pamiętajmy, że niezbędna jest aktywność fizyczna, spacery. Powinny odbywać się jednak w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy słońce nie jest w zenicie. Seniorzy powinni też zadbać o posiłki lekkostrawne o stałych porach, regularne. Często osoby starsze zapominają o zjedzeniu śniadania, wychodzą z domu i narażają na zasłabnięcie z powodu niedocukrzenia. Z drugiej strony chorujący na cukrzycę muszą też brać pod uwagę zawartość cukrów w owocach, które pojawiają się latem i zachować umiar w ich spożywaniu.

Chyba każdy lubi spędzać późne letnie popołudnia przy grillu. Pozostaje jednak pytanie, czy potrawy z grilla służą naszemu zdrowiu?

– Zalecam przygotowywanie potraw do grillowania własnoręcznie – kupowane gotowe zestawy mięsne w sklepach zawierają bardzo duże ilości konserwantów, soli i niezdrowych dodatków. Polecam warzywa np. cukinię czy szaszłyki warzywne.

Seniorzy często przemieszczają się, korzystając z komunikacji miejskiej. Czy podczas upałów warto powstrzymać się przed taką podróżą?

– Z całą pewnością dzień powinien być zaplanowany, aby nie wychodzić z domu w południe, kiedy upał jest największy. Chcąc skorzystać z komunikacji miejskiej należy pamiętać też o tym, że autobusy są nagrzane, a obecnie nie jest w nich używana klimatyzacja.

Dziękuję za rozmowę.

Red. PS / fot. mat. dr J. Zabielskiej-Cieciuch