Wieś Kaczyn-Herbasy w gminie Czyżew – to tutaj znajduje się Koło Gospodyń Wiejskich „Herbasianki”. Zostało założone na mocy ustawy o kołach gospodyń wiejskich z 2018 roku. Mieszkanki miejscowości z ogromnym zaangażowaniem podeszły do sprawy i chętnie zgłaszały się do uczestnictwa w nowym projekcie. Wiele z nich wspominało dawne koła gospodyń, w których spotykały się, uczestniczyły w kursach i nabywały nowe umiejętności. Bardzo motywujące było to, że chętne do założenia koła gospodyń były zarówno młode kobiety, jak i panie w średnim i starszym wieku. Przekrój wiekowy jest bardzo duży: od 27 do 94 lat.

Założenie koła gospodyń było dla kobiet bodźcem do działania, do częstszego spotykania się w większym sąsiedzkim gronie. Wiele pań otworzyło się na współpracę, odkryły w sobie kreatywność i umiejętności plastyczne.

Bardzo motywujący był dla nas pozytywny odzew lokalnego społeczeństwa, a także pierwsze wyjazdy na konkursy i spotkania kół gospodyń, na których mogłyśmy obserwować działania kół z większym stażem. Brałyśmy udział m.in. w konkursach na tradycyjny stół wigilijny i tradycyjny stół wielkanocny, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – opowiadają członkinie koła.

Jednym z osiągnięć, z których są bardzo dumne, są także pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie na Palmę Wielkanocną pod patronatem burmistrz Czyżewa oraz dziekana Dekanatu Czyżewskiego, jak i organizacja kiermaszu ozdób wielkanocnych. Tworzenie palmy i stroików było okazją do sąsiedzkich spotkań. Panie wspominały, że czują się tak, jak kilkadziesiąt lat temu, gdy zimowe wieczory spędzano na wspólnych pracach, rozmowach i zabawach. Była to też okazja do wymiany doświadczeń, przepisów kulinarnych na wielkanocne dania, rozwijania umiejętności plastycznych.

25 sierpnia 2019 roku reprezentowałyśmy naszą gminę w wydarzeniu „Wdzięczni Polskiej Wsi” pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. 13 września 2019 roku w Belwederze odbyła się gala finałowa XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wytypował „Herbasianki” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Konarzycach do reprezentowania naszego województwa podczas tej uroczystości. Naszym zadaniem było przygotowanie dania głównego, deseru bądź przystawki. Przygotowałyśmy zrazy wieprzowe z kluskami śląskimi, sosem kurkowym i buraczkami, a jako deser podałyśmy pyszną szarlotkę. Było to bez wątpienia najważniejsze i najbardziej emocjonujące wydarzenie w naszej karierze. Kilka razy mogłyśmy też udzielać się charytatywnie i wystawiać na licytacje nasze przetwory i słodkości – opisują przedstawicielki KGW „Herbasianki”.

Podkreślają, że ogromne wsparcie w ich działalności okazał oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wysokiem Mazowieckiem, do którego zawsze mogą się zgłaszać z wątpliwościami i pytaniami odnośnie prowadzenia koła gospodyń od strony dokumentacji. Bardzo pomogło dofinansowanie, które członkinie mogły przeznaczyć na wyposażenie kuchni w świetlicy wiejskiej, a także na sprzęty, które przydają się podczas wyjazdów. Zainteresowane działalnością koła są też Urząd Miejski w Czyżewie i Gminny Ośrodek Kultury, które chętnie pomagają i motywują do działania.

Oczywiście na początku naszej działalności byłyśmy jeszcze mało pewne siebie i tego, czy nam się uda. Kolejne miesiące pozwoliły nam uwierzyć w siebie i we własne możliwości. Aktualnie musiałyśmy ograniczyć spotykanie się, ale nie przeszkadza nam to w działaniu. Wzięłyśmy udział w gminnej akcji szycia maseczek dla szpitala, piekłyśmy ciasta na licytację, a teraz wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Ziemi Czyżewskiej, Szkołą Podstawową w Rosochatem Kościelnem i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czyżewie realizujemy projekt „Ulubione dania Św. Jana Pawła II przyrządzają mieszkańcy powiatu wysokomazowieckiego”. Jest to nasz sposób na uczczenie pamięci papieża i okazja do wymiany doświadczeń i receptur kulinarnych – tłumaczą członkinie koła.

Koło Gospodyń Wiejskich okazało się być świetną inicjatywą, która pozwala kobietom na wsi otworzyć się na działanie, wykazać się kreatywnością i nauczyć się wymiany doświadczeń. Wierzą w to, że można rozpocząć świetną współpracę między pokoleniami i co najważniejsze – czerpać z mądrości innych. Mają nadzieję, że nie zabraknie im chęci, motywacji i odwagi do działania.

Red. PS, fot. KGW „Herbasianki”