Kontynuując nasz cykl przedstawiania kół gospodyń wiejskich, funkcjonujących w województwie podlaskim, dziś prezentujemy działalność pań z Grądów Wielkich. Oto „Grądowiacy”.

Miejscem działalności koła jest Świetlica Wiejska w Grądach Wielkich, która istnieje od 1981 roku, mieści się w budynku OSP. Najpierw świetlicę prowadziła Janina Rogowska. Jest to twórczyni ludowa z naszego regionu. Zajmowała się teatrem, recytacją, muzyką, tańcem, plastyką i rękodziełem artystycznym różnego rodzaju.

Organizowała w świetlicy wiele wystaw, warsztatów i rozmaitych wydarzeń kulturalnych, które scalały lokalną społeczność. Obecnie pani Janina jest na emeryturze, a świetlicę prowadzi młoda i energiczna Marta Rutkowska, która z wielką pasją angażuje się w życie wsi. Panie lubią razem współpracować i wspólnie tworzą coraz to nowe projekty. Miłość do rękodzieła i sztuki ludowej pani Janiny świetnie łączy się z młodą energią i zaangażowaniem pani Marty.

Świetlica wiejska to jedyny i wyjątkowy ośrodek życia kulturalnego wsi, spotkań, zebrań i imprez. Zrzesza mieszkańców wsi, a pozytywne relacje sąsiedzkie i integracja zawsze prowadzą do dobrych pomysłów. W trakcie wspólnych rozmów zaradne gospodynie przynosiły nowe przepisy, częstowały się potrawami przez nie zrobionymi, a panowie zdradzali swoje przepisy na marynowanie, przyprawianie i wędzenie mięs czy wyrabianie kiełbasy, których nauczyli się od ojców i dziadków.

Każdy dzielił się tym, co potrafił najlepiej: ktoś stał się specjalistą od tradycyjnych drożdżówek, ktoś wypiekał chleb na zakwasie, a jeszcze ktoś miał talent do wyszywania serwet czy szydełkowania. Wymiana tych wszystkich doświadczeń i tradycji w obrębie gospodarstwa domowego sprawiła, że sąsiedzi chętnie spotykali się w świetlicy, by wspólnie przyrządzać potrawy z okazji różnych uroczystości czy wspólnych imprez.

Z tej wspólnej pasji do tradycji zrodziło się Koło Gospodyń Wiejskich. W utworzeniu koła pomógł program z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. Dzięki uzyskanym dotacjom panie mogły wyposażyć świetlicową kuchnię. Od momentu założenia koła i uzyskania dotacji działania stały się jeszcze bardziej zintensyfikowane.

Uczestniczymy wspólnie w różnego rodzaju wydarzeniach, na których promujemy naszą lokalną kulturę i tradycję. Byliśmy z własnym stoiskiem między innymi na festynie z okazji „Dni Jedwabnego” oraz na Dożynkach w Kolnie. Zorganizowałyśmy też w Jedwabnem uroczysty obiad dla par z długim stażem małżeńskim, które świętowały swoje rocznice ślubu. Z myślą o gminie i regionie działamy lokalnie w zależności od potrzeb i pojawiamy się na festynach, imprezach, konkursach czy szkoleniach – opowiadają członkinie koła.

Oprócz działalności rękodzielniczej i kulinarnej, panie wspierają świetlicę w organizacji Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego. Na plenerze pojawiają się uczestnicy z całej Polski, między innymi z Warszawy, Trójmiasta, Kętrzyna czy Białegostoku. Dzięki temu, że malarze pochodzą z różnych zakamarków kraju, można wymieniać się różnymi przepisami, tradycjami i pomysłami.

Oprócz pasji do malowania i rękodzieła ludowego, członkinie koła „Grądowiacy” dzielą się tradycjami ziemi kaszubskiej, kurpiowskiej czy mazurskiej. Organizują też wystawy, wernisaże i prezentacje lokalnych wytworów. We wszystkie działania włączają się także najmłodsi.

Te dni przeżyte razem łączą pokolenia, tworzymy jedną wielką rodzinę i z utęsknieniem czekamy do cudownie spędzonego czasu. Atmosfera jest niezapomniana. W tamtym roku wśród uczestników znalazło się aż 20 dorosłych artystów oraz 15 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat – mówią.

W lipcu tego roku w świetlicy odbędzie się już IV Plener Malarski. Z powodu pandemii i troski o bezpieczeństwo liczba uczestników musiała zostać ograniczona.

Jednak jako Koło Gospodyń Wiejskich wspólnie ze świetlicą z radością powitamy naszych malarzy, wzajemnie się inspirując ludową sztuką i tradycyjną kuchnią – dodają członkinie koła.

Widząc ich starania, wiele osób wspiera je i pomaga w różnych sytuacjach. Pomocne instytucje to m.in. Urząd Miasta i Gminy Jedwabne oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem. Kobiety są też wdzięczne Urzędowi Miejskiemu w Łomży, który dotował swoich uczestników na plenerze malarskim oraz Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Łomży, który zorganizował wernisaż prac w Galerii „N” w Klubie Garnizonowym w Łomży. Każde wsparcie daje im nie tylko środki do działania, ale również ogromną dawkę energii. Im więcej środków otrzymują, tym więcej pomysłów mogą zrealizować. A ich Koło Gospodyń Wiejskich kreatywności, zaangażowania i nowych pomysłów ma pod dostatkiem.

Rad. PS, fot. Koło „Grądowiacy”