W województwie podlaskim działają mobilne punkty pobrań wymazów. Testy mają stwierdzać, czy dana osoba jest zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. Ci, którzy przebywają w kwarantannie, zaproszenie na badanie otrzymają w wiadomości SMS.

„W 12. dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa, adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod numer 800-190-590” – wiadomości SMS takiej treści dostają osoby w 11. dniu kwarantanny.

Każdy, kto kto otrzyma taką wiadomość, darmo i dobrowolnie może w 12. dobie kwarantanny wykonać badanie w mobilnym punkcie pobrań wymazów. W województwie podlaskim działa dziewięć takich punktów: w Białymstoku przy Białostockim Centrum Onkologii, w Suwałkach przy szpitalu wojewódzkim, w Grajewie, Łapach, Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem przy szpitalach powiatowych.

Na pobranie wymazu trzeba dojechać na miejsce własnym autem i koniecznie zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numer PESEL. Wymaz zostanie pobrany bez wysiadania z auta. Wynik badania zostanie przekazany przez laboratorium, jak też będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Mobilne punkty pobrań działają siedem dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie (szczegółowy harmonogram pracy punktów w grafice poniżej).

Powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo, sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

Źródło: Podlaski OW NFZ / Fot. pixabay.com