Od 5 maja 2020 r. otwiera się Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Jest to drugi sezon turystyczny obiektu, który w 2019 roku stał się wspaniałą atrakcją turystyczną województwa podlaskiego o czym świadczy ponad 50 000 odwiedzających. Z uwagi na tegoroczną pandemię, nie są organizowane imprezy, ale dzięki temu, iż obiekt jest położony na rozległym, pięknym terenie, zdecydowano o udostępnieniu go dla turystów.

Od 5 maja otwarte będą wrota do średniowiecznego grodziska, ale wyłącznie do samodzielnego zwiedzania. Dzięki tablicom informacyjnym oraz wytycznym alejkom, każdy turysta może bez przodownika zwiedzać obiekt oraz poznać ciekawostki parku. Informacje są w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i rosyjska. Park dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych zarówno na wózkach inwalidzkich oraz niedowidzących (opisy atrakcji są napisane także językiem Braille’a).

Dostępna jest infrastruktura rekreacyjna na plaży – wiaty, miejsce ogniskowe oraz grillowe. Do końca maja będzie zamknięty wiatrak oraz sala etnograficzna z uwagi na bezpieczeństwo odwiedzających. Obowiązkiem jest zachowanie bezpiecznych odległości od innych osób – co najmniej 2 m, zakrywanie ust i nosa.

Wstęp na teren Parku jest bezpłatny.

Park Kulturowy w Milewszczyźnie to dotyk historii i naszego dziedzictwa połączony z odpoczynkiem wśród pięknej korycińskiej przyrody. To pomnik 1000 lat historii Ziemi Korycińskiej oraz regionu. Stanowi doskonały przykład ciągłości dziejów, zachodzących zmian na przestrzeni wieków. Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą zapoznać się z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską, zaś w czasie zwiedzania obiektu zgłębić niezwykłą historię tego miejsca i regionu.

Badania archeologiczne, przeprowadzone w 2014 roku, odkryły wiele tajemnic z przeszłości. Istniejące w Milewszczyźnie grodzisko, powstało w X wieku i funkcjonowało do XII. Gród otoczony był trzema wałami i prawdopodobnie trzema fosami. Sprawne oko obserwatora może dostrzec wszystkie te elementy podczas wędrówki po jego umocnieniach.

Jedną z atrakcji jest wiatrak z 1949 r. posadowiony w centrum parku, na majdanie – podobno stał w tym miejscu w XIX w. Został on przeniesiony z pobliskiej miejscowości Jatwieź Duża. To jeden z najpiękniejszych wiatraków w Polsce. Dzięki temu, że posiada pełne wyposażenie, odwiedzający poznają konstrukcję młynów wiatracznych oraz historię młynarstwa. Każdy chętny może „zostać młynarzem” i spróbować własnych sił przy produkcji mąki na żarnie nieckowatym i żarnie obrotowym.

Natkniemy się tu również na ślady XVI – XVII-wiecznej strażnicy czy powstałego na przełomie XIX i XX w. dworku, na którego fundamentach stanęła szklana wiata edukacyjna.

Można też zajrzeć do starej, zbudowanej z kamienia piwniczki, która jest charakterystycznym elementem korycińskiej wsi. Przechowywane są w niej dary ziemi (ziemniaki, marchew, buraki) i wytwory pracy rąk mieszkańców, takie jak: konfitury, soki, kompoty czy sery korycińskie.

Po stronie zabudowań pofolwarcznych w Folwarku Milewszczyzna znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną oraz wystawa etnograficzna i Pracownia Tkacka Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej. Bernarda Rość to urodzona w Korycinie mistrzyni tkaniny dwuosnowowej. Talent odziedziczyła po mamie, znanej podlaskiej tkaczce. Swoje umiejętności przekazała córce Agnieszce. Prace obu pań to tkaniny artystyczne, doskonale skomponowane, o szlachetnej kolorystyce, umiejętnym zastosowaniu tradycyjnych motywów zdobniczych i przedstawień tematycznych inspirowanych podlaską przyrodą i wiejskim życiem. Wykonują je z naturalnej owczej przędzy na ręcznych 100-letnich, drewnianych krosnach.

Będąc już w Parku Kulturowym koniecznie trzeba zajrzeć do pobliskiego, jedynego w regionie Parku Plebańskiego w Korycinie, założonego w XVII w. z sączącym się Św. Źródłem, do którego przed wiekami ciągnęli pielgrzymi. Górująca nad korycińską ziemią przepiękna bryła neogotyckiego kościoła z przełomu XIX i XX w. kryje w sobie cudowny obraz Matki Boskiej Korycińskiej (legenda głosi, że znaleziony został przy Św. Źródle).

Tuż obok czekają z szeroką ofertą rekreacyjno-wypoczynkową zbiornik wodny, wyjątkowo wyposażona plaża – idealne miejsce do spacerowania.

Nie sposób ominąć Korycińskiego Rynku, gdzie dotknięcie czekającej na podróżnych Księżniczki Truskawkowej jest gwarancją spełnienia marzeń i tchnienia radości.

Red. PS, fot. mat. pras.