Kwiecień to miesiąc wypłaty „trzynastek” dla emerytów i rencistów. W tym miesiącu, do świadczeniobiorców trafiają dwie decyzje w jednej kopercie: o waloryzacji i o dodatkowym świadczeniu pieniężnym. Białostocki Oddział ZUS wypłaci je ponad 203 tys. tych świadczeń na łączną kwotę ponad 243 mln zł.

Aby otrzymać „trzynastkę” należy mieć ustalone prawo do emerytury bądź renty na dzień 31 marca 2020 r. i pobierać to świadczenie. Dotyczy to także emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent inwalidów wojennych i wojskowych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających z programu „Mama 4 plus”.

Pieniądze w ramach „trzynastki” wypłacane są z urzędu, nie trzeba więc składać żadnego wniosku. Przelew bankowy lub listonosz z dodatkową gratyfikacją przyjdzie w standardowym terminie, w którym co miesiąc pobierane jest świadczenie. Kwota „trzynastej emerytury” wynosi 1200 złotych brutto czyli najczęściej 981 zł na rękę – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna „trzynastka”. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdego uprawnionego. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają trzy osoby, to każda otrzyma po 400 zł brutto.

Co ważne, „trzynastka” jest zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń nawet w przypadku, gdy pieniądze trafią na konto. Świadczenie ma bowiem specjalny opis, dzięki któremu łatwo rozpoznać je w przelewach.

Decyzję o nowej wysokości świadczenia po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki” emeryci i renciści otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów właśnie rozpoczęła się.- dodaje rzeczniczka.

Źródło: mat. pras. ZUS