W czasie pandemii udowadniamy, że nie damy się pokonać koronawirusowi. Święta spędzamy w wąskim gronie najbliższych, nierzadko samotnie. Nie jest to łatwe, gdyż pobyt w domu to nie tylko czas refleksji, ale też czas niepewności. Jak sobie radzimy?

Seniorzy przede wszystkim

Seniorzy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Ich dzieci zdają sobie z tego sprawę i rezygnują z odwiedzin najbliższych. Pozostają więc rozmowy telefoniczne i wzajemne wsparcie. W tym niecodziennym doświadczeniu, oprócz trudu a nawet cierpienia wynikającego z przymusowej rozłąki, jest coś jeszcze – tęsknota za spotkaniami, które do niedawna były czymś tak oczywistym i zwyczajnym. I – mówiąc prawdę – niekiedy niedocenianym.

Najbliżsi ponad wszystko

Spotkania w innej formie przynoszą pewną refleksję. Na rozmowy mamy w końcu czas. Nasze myśli są więc z tymi, którzy stanęli na naszej drodze życia. Przypominamy sobie nagle o dalekich krewnych i samotnej sąsiadce. Rozmowa pomaga, czujemy się potrzebni. Łączymy się duchowo i w tym tkwi bogactwo człowieka.

Puste kościoły

Co roku było zgodnie z tradycją –  święcenie pokarmów, nabożeństwa, msze święte. Wielkanoc 2020 roku jest wciąż ta sama, ale czasy inne. W tym roku w przekazach telewizyjnych wzruszają nas puste kościoły, czy umieszczone w ławach zdjęcia wiernych. Widok boli i rani, ale też wzmacnia wiarę. Święta stały się czasem wyjątkowym, pełnym nadziei bardziej niż kiedykolwiek.

Wspólnota

Ludzie łączą się w różny sposób – koncerty, które wzruszają po obu stronach telewizora, wzajemna sąsiedzka pomoc, działania wolontariatu. Muzyka, życzenia, optymizm i życzliwość ludzi – to zapamiętamy na długo. Trudny czas paradoksalnie przynosi dobro – otwarcie na drugiego człowieka.

Jak sobie poradzić

Każdy radzi sobie na swój własny sposób. Każdy musi znaleźć w sobie siłę. Tym wszystkim, którym samotność doskwiera bardziej niż kiedykolwiek,  pomoc niosą wolontariusze. Z myślą o seniorach powstała także inicjatywa: „TelefonPogadania.pl”. Rozmowy prowadzą zwykli ludzie, ale też profesjonaliści posiadający doświadczenie w opiece i wsparciu osób starszych. Jeżeli ktoś odczuwa potrzebę życzliwej rozmowy, może zadzwonić od 15:00 do 20:00 pod bezpłatny numer 800 012 005.

Nadzieja

Św. Jan Paweł II powiedział: „Cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz tych, których dotyka cierpienie”. Codziennie obserwujemy zaangażowanie lekarzy i pielęgniarek, służby sanitarne wspierają mundurowi, pomoc niosą też ludzie dobrej woli. Śledzimy komunikaty, wierząc, że z każdym dniem będzie lepiej. Chcemy wierzyć, że pandemia wkrótce ustanie… W tym trudnym czasie bądźmy więc silni i się wspierajmy, bo jeszcze wiele spotkań i wspaniałych chwil przed nami!

Red. PS / fot. pixabay.com