W 2015 roku 83 proc. seniorów przeszło na emeryturę natychmiast po ukończeniu wieku emerytalnego. W 2019 roku z takiej możliwości skorzystało już tylko 60 proc. Wynika to ze znajomości, jakie czynniki mają wpływ na emeryturę, a także świadomości,  że wysokość ich świadczenia zależy od nich samych.

Emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Odłożenie w czasie momentu zaprzestania aktywności zawodowej oznacza wyższe świadczenie. Wiedzą o tym seniorzy, którzy przechodzili na nie w 2019 roku. Tylko 60 proc. spośród nich zrobiło to natychmiast po ukończeniu wieku emerytalnego. Z kolei 25 proc. poczekało kilka miesięcy, a 15 proc. wstrzymało się co najmniej o rok od nabycia uprawnień. Z analiz ZUS wynika, że przejście na emeryturę częściej opóźniały kobiety. Tylko 56 proc. z nich skorzystało z uprawnień natychmiast. W tym czasie mężczyźni zdecydowali się na ten krok w 68 proc przypadków. Dla porównania w 2015 na emeryturę natychmiast po ukończeniu wieku przeszło 83 proc. osób, przy czym dla mężczyzn było to 87 proc., a dla kobiet 81 proc.

W 2017 r. odnotowaliśmy największy wzrost natychmiastowego przechodzenia na emeryturę. Aż 88 proc. osób skorzystało z tego uprawienia w miesiącu urodzin, 8 proc. w ciągu roku, zaś 4 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień. Zdecydowanie szybciej korzystali z tego prawa panowie, bo w 91 proc, a  panie 87 proc. Jednym z czynników, które miały wpływ na takie zachowanie było obniżenie wieku emerytalnego i to właśnie  przełożyło się na decyzje emerytalne niektórych Polaków – informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 Dlaczego późniejsza emerytura jest wyższa?

Odłożenie w czasie przejścia na emeryturę o rok przekłada się na wzrost wysokości świadczenia średnio o ok. 10 proc, przy czym w niektórych przypadkach wyniesie on nawet 12 proc. Dzieje się tak dlatego, że dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Do tego wszystkiego trzeba pamiętać, że uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy tzw. średniego dalszego trwania życia.

Bardzo ważnym elementem jest pomoc naszych doradców emerytalnych. Od  lipca 2017 r. pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę, wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń, tłumaczą, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Od początku uruchomienia usługi doradcy emerytalni obsłużyli 20 mln klientów i wykonali dla nich 2 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym – wyjaśnia  rzeczniczka.

Źródło: mat. pras. ZUS