Codziennie rano na ulicach Michałowa można zobaczyć duży samochód Fundacji Nowa Wola. Pokonuje on kilkadziesiąt kilometrów dziennie, zabierając na zajęcia, a potem odwożąc do domu 32 niepełnosprawnych z kilku gmin: Michałowa, Gródka, Zabłudowa, Narwi i Narewki, którzy, aż do 15.30, mają zorganizowane spotkania z instruktorami, psychologiem i specjalistą od rehabilitacji. Dla wielu osób te kilka godzin dziennie, spędzone wśród znajomych, przyjaciół, życzliwych instruktorów, to bardzo ważne chwile.

Terapia pozwala wyrwać się z kręgu smutnej rodzinnej troski, nauczyć przyziemnych czynności, takich jak sprzątanie czy „samoobsługa”, przyzwyczaić do załatwienia czegoś w urzędzie lub zaplanowania wydatków. To czasem jedyna możliwość skorzystania z zajęć: kulinarnych, plastycznych, krawieckich, florystycznych, ogrodniczych i innych oraz poznania swoich talentów i mocnych stron. Wyjazdy do kina lub na wycieczkę pozwalają pokonać lęk i zdobyć nowe doświadczenia. Zyskują też rodziny podopiecznych, których członkowie mogą odpocząć od opieki nad bliskim i mają możliwość pracy.

11 lutego 2020 r. w Michałowie odbyło się spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi- walentynkowy bal przebierańców. Organizatorem był Warsztat Terapii Zajęciowej z Nowej Woli, który zaprosił do zabawy podopiecznych warsztatu z Moniek oraz wolontariuszy ze współpracujących szkół oraz obcokrajowców, biorących udział w projekcie Stowarzyszenia ANAWOJ.

Młodzież bawiła się wspólnie z osobami niepełnosprawnymi w Gospodzie w Michałowie, pomagała uczestnikom w zrobieniu fryzur oraz pomalowaniu twarzy na bal przebierańców. Wszyscy tańczyli do muzyki prezentowanej przez dwóch „etatowych” didżejów- podopiecznych warsztatu, którzy już któryś raz z kolei pełnili tę trudną funkcję. Potem były konkursy i wspólny obiad.

Byłam naprawdę dumna ze swojej córki – powiedziała mama jednej z wolontariuszek, widząc jej zaangażowanie.

Młodzież zachowywała się wspaniale – ocenił pomoc wolontariuszy ks. Jarosław Szczerbacz, wiceprezes Fundacji Nowa Wola, prowadzącej Warsztat Terapii Zajęciowej i proboszcz prawosławnej parafii w Nowej Woli, a także katecheta w Zespole Szkół w Michałowie.

Naszym zadaniem była po prostu zabawa i wciągnięcie do niej innych – wyznaje Natalia, jednej z licealistek, uczestniczek balu.

W dzisiejszych czasach raczej mówi się o agresji, nietolerancji, bezduszności młodzieży. A tu mamy piękny przykład całkiem innej postawy. To zasługa wielu osób, między innymi ks. Szczerbacza, który wierzy w młodzież i w tak zwyczajny, niewymuszony sposób organizuje działania, że relacje z osobami niepełnosprawnymi stają się czymś normalnym. Można np. zagrać z nimi w turnieju tenisa stołowego (i przegrać), można wspólnie robić pocztówki na cel charytatywny, można bawić się na dyskotece.

Fundacja Nowa Wola w ciągu roku organizuje trzy duże imprezy, w które angażuje podopiecznych i wolontariuszy. W maju odbywa się Spotkanie Integracyjne „Dobra Wola”, na którym co roku spotyka się ok. 400 osób- przyjaciół, sponsorów, przedstawicieli władz i pomocnych instytucji. Można się wtedy przekonać o tym, że decyzja, podjęta w 2010 r., o przejęciu budynku po zamkniętej szkole w Nowej Woli i przystosowaniu jej dla osób niepełnosprawnych, była słuszna. Kolejnym przedsięwzięciem Fundacji jest cykliczny koncert zorganizowany trochę „na przekór” zaproszeniom na festiwale pieśni patriotycznych, kolęd i pastorałek itp. Powstał Przegląd Piosenki Nowoczesnej Osób Niepełnosprawnych „Mam Talent”, który cieszy się tak dużą popularnością, że w zeszłym roku zgłosiło się aż 14 placówek, a w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury zaczęło brakować miejsca. Jesienią jest organizowany Zbiór Form Artystycznych- niepełnosprawni wykonują skecze, wiersze i inscenizacje.

Działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowej Woli służy nie tylko podopiecznym, ale też ich rodzinom i lokalnej społeczności. Pozwala zmienić myślenie o niepełnosprawności i pokonać krzywdzące stereotypy.

W Białymstoku również funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych osób dorosłych, organizowane przez różne instytucje. Na stronie MOPR można znaleźć informacje o czterech miejscach w mieście: na ul. Storczykowej 7 działa warsztat prowadzony przez Fundację AC, na ul. Knyszyńskiej 12a przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, na ul. Kraszewskiego 26/2 przez Spółdzielnię SNB w Białymstoku i na ul. Transportowej 4 przez Stowarzyszenie „MY DLA INNYCH”.

Red. PS / fot. Fundacja Nowa Wola