Podlaska policja apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności po otrzymaniu wiadomości mailowej czy SMS z informacją o spłacie zadłużenia. Z zasady wiadomości takie posiadają linki, które przekierowują na strony, którymi dysponują oszuści. W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Kilka dni temu, do Komendy Miejskiej Policji w Łomży zgłosiła się kobieta, która poinformowała policjantów, że została oszukana. Jak ustalili funkcjonariusze, zgłaszająca otrzymała SMS-a z informacją, że ma uregulować zadłużenie w wysokości 0,88 złotych.

W wiadomości tej znajdował się również link do strony internetowej banku, który miał ułatwić spłatę zadłużenia. Kobieta kliknęła w link zawarty w sms-ie i natychmiast została przekierowana na stronę umożliwiającą zalogowanie się do konta bankowego.

Nie podejrzewając oszustwa została ona przekierowana na stronę umożliwiającą wybór swojego banku. Strona ta również nie wzbudziła żadnych podejrzeń, gdyż wizualnie odpowiadała stronie banku. Pokrzywdzona logując się na konto podała swój numer klienta oraz hasła do logowania. Następnie, kobieta podała kod akceptując przelew kwoty, która widniała w SMS-ie.

Po wykonaniu płatności była przekonana, że spłaciła zaległość. Wkrótce okazało się, że zamiast kwoty 0,88 złotych z jej konta zniknęło prawie 3 tysiące złotych.

Policjanci ostrzegają!

Dostałeś wiadomość mailową czy SMS z informacją o konieczności uregulowania drobnej zaległości czy dopłaty do przesyłki? Uważaj, bo to kolejny sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. W ten sposób nieuprawnione osoby mogą wyciągnąć hasła do aplikacji bankowych i przejąć kontrolę nad kontem bankowym.

Aby uniknąć problemów należy uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności. Zwracajmy szczególną uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa takich stron (witryn), które najczęściej ukryte są pod ikonką „kłódki”.

Red. PS, fot. pixabay.com