Temat e-recepty wciąż wywołuje duże zainteresowanie i wiele wątpliwości. Staramy się pomóc Państwu w wyjaśnieniu tej kwestii jak najdokładniej i cieszymy się, kiedy podpowiadacie nam, o czym jeszcze powinniśmy napisać. Pod naszym postem na Facebooku pania Anna Godlewska zwróciła uwagę na bardzo istotną kwestię – jak długo ważna jest e-recepta.

Dziękujemy bardzo i już wyjaśniamy szczegółowo – z pomocą strony internetowej pacjent.gov.pl.

Jak długo ważna jest e-recepta

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.

E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:

  • najmniej czasu mamy na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni
  • e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni
  • pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni.

E-recepty ważnej przez 30 dni po upływie tych 30 dni już nie zrealizujemy.

Możemy taką e-receptę 30-dniową wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możemy zrealizować e-receptę od konkretnej daty np. w następnym miesiącu. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe. Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od …”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w dniu, w którym została wystawiona.

Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczymy — od tego dnia możemy wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty liczymy od tej daty.

E-recepta ważna przez 365 dni

E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni) w przypadku terapii trwającej co najmniej rok. Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków.

Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczymy na niej „datę realizacji do” określonego dnia.

Jednak mimo że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji.

Jeśli nasza e-recepta ważna jest przez rok, to i tak powinniśmy wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobimy to po 30 dniach, farmaceuta wyda nam mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”.

Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziemy, farmaceuta już nie będzie zmniejszał nam ilości leku.

Jednorazowo możemy wykupić zapas leku na 180 dni; nie ma możliwości wykupienia leku na 365 dni. Jeżeli lekarz wystawił nam e-receptę na 365 dni, upewnijmy się, że wypisał na niej, jak dawkować lek.

Jeśli nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni musimy zrealizować w ciągu 30 dni.

Co ważne, jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujemy „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.

Opr. PS, fot. pixabay.com