Dzień Babci i Dziadka, jak co roku, można spędzić oglądając cudowne i wzruszające występy wnuków w przedszkolu. Można też przyjąć najbliższych herbatą i ciastem, ciesząc się z drobnych, własnoręcznie wykonanych przez dzieci podarunków. Czasem wnuki mają już własne pieniądze i mogą zaprosić babcię na kolację lub zrobić jakiś droższy prezent. Dziadkowie chyba tego nie oczekują, chociaż miło jest, gdy ktoś pamięta, wykaże się pomysłowością i hojnością. Ważne są też chwile spędzone razem, rozmowa, wspólny posiłek. Warto więc zadbać, aby ten dzień był wyjątkowy.

Szczególnie jest to potrzebne osobom samotnym, które nie mają swoich bliskich na co dzień. Dla nich każda chwila z rodziną jest na wagę złota. W innej sytuacji są babcie i dziadkowie, którzy opiekują się całą rodziną. Często wszyscy uważają, że ich  pomoc i wysiłek to coś naturalnego i normalnego, że babci nie ciężko ugotować obiad i pójść po zakupy. Czasem bliscy zapominają, że ta babcia nie jest darmową nianią , a jej dom to nie hotel z pełną obsługą.

W ostatnim czasie pojawiło się kilka programów telewizyjnych, których bohaterami są osoby starsze. Te audycje, oprócz rozrywkowego charakteru, mają  duży walor edukacyjny. Pokazują, że każdy, bez względu na wiek, ma marzenia, oczekiwania, chce się rozwijać, uczyć nowych rzeczy oraz czerpać z życia przyjemność.  Bardzo inspirujące były słowa Urszuli Dudziak w programie „The Voice Senior”, która podsumowała udział utalentowanych pań i panów stwierdzeniem, że wreszcie musimy, jako społeczeństwo, nauczyć się wykorzystywać potencjał osób starszych, że nie możemy marnotrawić energii, która w nich tkwi, że oni muszą wyjść z domu i pokazać, na co ich stać.

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Dlaczego nie cieszyć się tym świętem? Każda okazja jest dobra, aby sprawić prezent najbliższym albo…  samemu sobie!

Zaproponujmy wnukowi wyjście do kina lub do teatru (21 stycznia w „Węgierce” grają nieśmiertelne „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”). Z legitymacją emeryta lub rencisty bilet babci będzie tańszy o 50%. A może namówić naszego dziadka – męża na potańcówkę. W Klubie rozrywki „Krąg” w Białymstoku są organizowane wieczorki taneczne w czwartek od 17.00 do 22.00 (bilet 15 zł) lub w niedzielę od 16.00 do 22.00 (bilet 20 zł). Miły  babski wieczór z przyjaciółką lub starszą wnusią możemy spędzić, organizując „salon urody” w domu. Kilka niedrogich kosmetyków, coś do przegryzienia i dobry nastrój – to może być pomysł na dobrą zabawę.

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy, Białystok oferuje wiele darmowych atrakcji. 21 stycznia o godzinie 18.00 możemy wybrać się na spotkanie literackie z dziennikarką i poetką Krystyną Konecką w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Kilińskiego 13. Białostocki Ośrodek Kultury – ul. Legionowa 5, organizuje wystawę Grand Press Photo, na której można obejrzeć 260 zdjęć z całego roku pokazujących Polskę i świat. Miłośników czytania może zainteresować „Wystawa książek i czasopism dziecięcych od początku XX wieku. Lektury pokoleń”, którą można zobaczyć w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku – ul. Marii Skłodowskiej- Curie 14 A.  Galeria Arsenał w styczniu oferuje dwie wystawy ( w czwartki i niedziele bez handlu – wstęp wolny, w pozostałe dni cena biletu to 8 zł normalny, 4 zł ulgowy, zniżka 50 % z Kartą Aktywnego Seniora 60+, osoby uczące się do 26 roku życia- 1 zł (program Kultura Dostępna). Na ul. Mickiewicza 2  można zobaczyć wystawę Małgorzaty Niedzielko pt. „Anhedonia” oraz Patrycji Orzechowskiej „Retrogradacja #2”. Więcej informacji o ciekawych wydarzeniach, koncertach (np. Alicji Majewskiej ) można znaleźć na stronie internetowej bialystokonline.pl.

Na koniec życzenia dla wnuków: postarajcie się w Dzień Babci i Dziadka, okażcie serce, najgorsza jest obojętność.

Życzenia dla Dziadków: otwórzcie się na swoich bliskich, mówcie im, o czym marzycie, bądźcie szczęśliwi!

Red. PS / fot. pixabay.com