Elektroniczne recepty to temat ważny, który budzi duże emocje. Dlatego też podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia wątpliwości.

Przypominamy: od 8 stycznia 2020 roku lekarz ma obowiązek wystawić receptę elektroniczną. My, jako pacjenci, otrzymamy informację o e-recepcie w postaci:

  • SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu, lub/i
  • e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie, albo
  • wydruku informacyjnego.

Bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy zalogowaliśmy się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełniliśmy w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej.

Jeśli nie korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lekarz przekazuje nam wydruk informacyjny. Wydruk informacyjny jest też przekazywany zawsze na nasze żądanie, nawet jeśli mamy aktywowane IKP.

Podczas wizyty domowej, jeśli lekarz nie ma możliwości wydania wydruku, a my nie mamy aktywnego IKP, powinniśmy otrzymać informację o e-recepcie w innej uzgodnionej postaci (np. odręczny dokument, e-mail) zawierającej co najmniej klucz lub kod dostępu do e-recepty oraz nazwę produktu leczniczego.

W przypadku, gdy mamy aktywne IKP, a podczas wizyty w gabinecie występują jedynie problemy z drukarką – powinniśmy dostać e-receptę, czyli SMS lub/i e-mail (w zależności od tego, jaki rodzaj powiadomień ustawiliśmy na swoim IKP). Dodatkowo możemy w dowolnym momencie zalogować się na IKP i sprawdzić, jak przyjmować lek.

W sytuacjach awaryjnych np. w przypadku niedostępności systemu informatycznego lekarz wystawia tradycyjną receptę w postaci papierowej.

 

Źródło: nfz-bialystok.pl, fot. pixabay.com, CSIOZ

Tagi: