Dwa tysiące białostoczan skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej i fizjoterapii w 2020 roku. Miasto Białystok przekazało na ten cel 500 tys. zł Szpitalowi Miejskiemu im. PCK. Zapisy w poradni przy ul. gen. J. Bema rozpoczną się 19 grudnia.

Zabiegi rehabilitacyjne, tak jak w latach ubiegłych, będą wykonywane w placówce przy ul. gen. J. Bema 2 w Białymstoku. Będą one przeznaczone dla osób, które wymagają powrotu do zdrowia po przebytych urazach, chorobach, wypadkach. Skorzystają z nich pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi, niedowładem kończyn i schorzeniami reumatycznymi. Warunkiem będzie zameldowanie na terenie naszego miasta lub wskazanie Białegostoku jako miejsca płatności podatku dochodowego.

Mieszkańców na te zabiegi będą kwalifikować fizjoterapeuci ze Szpitala Miejskiego. W 2020 roku z takich 2-tygodniowych pakietów zabiegowych, zawierających m.in. ultradźwięki, laser, prądy czy ćwiczenia, skorzysta 2 tys. pacjentów. Odbędą się dwie tury zapisów – pierwsze już w grudniu, kolejne – w czerwcu na drugie półrocze 2020 r.

Zapisy na pierwsze półrocze będą przyjmowane od 19 grudnia (w godz. 8-16) w rejestracji poradni rehabilitacyjnej przy ul. gen. J. Bema 2 do momentu wyczerpania limitu. Każdy chętny będzie mógł zapisać siebie oraz jedną dodatkową osobę. W ten sposób Miasto pomoże białostoczanom, którzy wymagają fachowej opieki, a nie korzystają z systemu NFZ. Chodzi zwłaszcza o tych, którzy nie mogą czekać miesiącami w kolejkach, a na leczenie w prywatnych placówkach ich nie stać.

– Nasze społeczeństwo się starzeje, z tego powodu wiele osób cierpi na choroby przewlekłe. Tacy pacjenci potrzebują odpowiednich warunków do leczenia i dostępu do fizjoterapeuty – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W tegorocznym programie rehabilitacyjnym uczestniczą 1524 osoby. Wykonano już ponad 1460 pakietów zabiegowych za ok. 365 tys. zł. Aktualnie trwa ostatnia tura zabiegów, dotyczy ona ponad 140 osób. Wsparcie finansowe Miasta na ten cel w 2019 r. wyniosło ok. 400 tys. zł. Z kolei w 2018 r. – ok. 156 tys. zł. Dzięki temu białostoczanie korzystają z ćwiczeń i zabiegów usprawniająco-rehabilitacyjnych.

Opr. EW, fot. UM Białystok