Wygrała historia, wzruszenie i szacunek do tradycji. Koło Gospodyń Wiejskich w Malinnikach (gm. Orla) z wigilijnymi potrawami prosto z własnej spiżarni, gospodynie z Sielca (gm. Boćki) i „Kamioneczki” ze Starej Kamionki (gm. Sokółka) zajęły trzy pierwsze miejsca w wojewódzkim konkursie kulinarnym „Tradycyjny stół wigilijny”. Jury wyróżniło także koło gospodyń z południa – z Pokaniewa Kolonii (gm. Milejczyce) i północy – z Przystawańców (gm. Puńsk).

W corocznym konkursie organizowanym przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wzięły udział 32 koła gospodyń wiejskich z regionu. Reprezentowane były wszystkie powiaty województwa.

Komisja w składzie: Wiesława Burnos (członek zarządu województwa podlaskiego), prof. Jarosław Matwiejuk (Uniwersytet w Białymstoku), Marcin Sekściński (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) oraz Paulina Makarska (finalistka programu Hell’s Kitchen) i Iwona Krzyżanowska (Dep. Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP) doceniła kultywowanie tradycji i szacunek do kulinarnego dziedzictwa. Dlatego gospodynie z Malinnik obdarzyła pierwszym miejscem (i kwotą 1400 zł).

Za podtrzymywanie kulinarnego dziedzictwa wyróżnione zostały także panie z Pokaniewa Kolonii (gm. Milejczyce) i z Przystawańców (gm. Puńsk). Te drugie na stole ukazały wigilijne bogactwo i tradycje kuchni litewskiej.

Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa Podlaskiego tuż przed ogłoszeniem wyników pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu: – Wszyscy wygraliście! Bez względu an to, co przygotowaliście i jakie miejsca czy wyróżnienia zdobyliście. Wygraliście, bo udało się nam sprowadzić do Podlaskiego ducha i smak najpiękniejszych świąt – Bożego Narodzenia!

Więcej informacji i zdjęć na: www.wrotapodlasia.pl.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl