Wizyta oszusta, który podał się za pracownika gazowni, zakończyła się dla starszej pani utratą pieniędzy. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o ostrożność.

Kilka dni temu, przed południem, do jednego z mieszkań w Łomży wszedł mężczyzna podając się za pracownika gazowni. Poinformował 79-letnią właścicielkę, że posiadacz kuchenki gazowej musi mieć przy butli zamontowany specjalny czujnik, za który trzeba zapłacić.

Kobieta przekazała mężczyźnie 300 złotych. W zamian otrzymała pokwitowanie, na którym nie było pieczątki ani żadnych danych identyfikujących firmę zlecającą montaż czy też jej pracownika. Zaniepokojona seniorka skontaktowała się z gazownią, gdzie usłyszała, że nikt nie był wysłany do jej mieszkania w takiej sprawie. Kobieta o oszustwie powiadomiła policję.

Podobne zdarzenie policjanci odnotowali nieco później. Wówczas do drzwi mieszkania 70-latki zapukał mężczyzna również podając się za pracownika gazowni. Seniorka wpuściła nieznajomego do mieszkania. Fałszywy pracownik „sprawdził” kuchenkę, po czym poinformował kobietę, że musi założyć czujnik gazu. Oczywiście wcześniej dokonując odpowiedniej opłaty. Tym razem do przekazania pieniędzy nie doszło, gdyż kobieta najpierw skontaktowała się ze spółdzielnią, aby potwierdzić celowość wizyty rzekomego „gazownika”.

Podlaska policja ostrzega przed oszustami i apeluje o wyjątkową ostrożność:

  • Nie otwierajmy drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie wpuszczajmy do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia się, kim one są. Macie prawo do uzyskania danych osoby bądź firmy jaką reprezentuje osoba pukająca do twoich drzwi!
  • Nie przechowujmy w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Pod żadnym pozorem nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym!
  • Unikajmy podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
  • Współdziałajmy z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
  • Zgłaszajmy informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły sie w Waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.

Red. EW, fot. pixabay.com