Zdrowie w miarę dopisuje, czas więc nacieszyć się emeryturą i wreszcie poświęcić chwilę tylko sobie. Niewiele osób tak właśnie myśli. Niektórzy mają wyrzuty sumienia, poświęcając czas rozrywce, wydając swoje niewielkie świadczenia na przyjemności. Gryzą ich wyrzuty sumienia, że nic nie dali ostatnio wnukom, nie pobiegli umyć okien córce lub ugotować obiadu synowi. I to jest wielki błąd. Piękna, zadbana babcia, zdrowy, wysportowany dziadek – to prawdziwe skarby. Mogą czasem pomóc dzieciom, ale przede wszystkim mają prawo do swojego życia. Jakie aktywności mogą zapewnić atrakcyjne spędzenie czasu?

Jeśli lubimy zajęcia grupowe i chcemy poznać nowych ludzi, możemy zapisać się do jakiejś organizacji, której celem jest działalność kulturalna oraz integrowanie i aktywizowanie seniorów. Chyba każdy słyszał o Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, organizacji pozarządowej, nie zajmującej się polityką, działającej dla dobra swoich członków. W Białymstoku znajduje się zarząd okręgowy, a np. w Łapach – oddział rejonowy, którego działalność może być przykładem świetnej organizacji czasu wolnego dla ponad 250 osób.

Z informacji uzyskanych od pani Prezes Związku w Łapach dowiadujemy się, że składka jest niewielka, tylko 3 złote miesięcznie. Członkowie Związku biorą udział w imprezach okolicznościowych, wieczorkach tanecznych, wycieczkach jednodniowych z ogniskiem, wyjazdach połączonych z turnusami rehabilitacyjnymi. Na wycieczki wyjeżdżają osoby w różnym wieku, o ile pozwala im na to zdrowie, zdarzają się osoby nawet 90-letnie. Niedawno, z okazji dwudniowych obchodów Dnia Seniora, na balu bawiło się ponad 80 osób z Łap i okolic. Oprócz Związku Emerytów, w Łapach działa również Klub Seniora, a od 2015 r. Dzienny Dom Senior+. Organizuje on czas osobom starszym (przynajmniej 8 godzin w tygodniu), zapewnia posiłek, zajęcia sportowo-rekreacyjne, terapię zajęciową, warsztaty kulinarne i kulturalno-oświatowe. Przede wszystkim jednak pozwala osobom w wieku 60+ wyjść z domu i odzyskać wigor.

W Michałowie duża grupa pań spotyka się w Gminnym Ośrodku Kultury na zajęciach plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Tarasewicz. Przychodzą w każdy piątek, jeśli tylko mają czas. Ostatnio, z przygotowanych przez Centrum Produktu Lokalnego ceramicznych choineczek, wykonywały stroiki na świąteczny stół (na zdj.). Wcześniej powstały obrazy w starych kaflach z pieca, dzieła na płótnie, gobeliny. Przed Wielkanocą panie piszą pisanki, uczą się robić decoupage. Uczestniczki warsztatów cenią miłą atmosferę oraz niezwykły talent i pomysłowość instruktorki, która w każdym tygodniu proponuje coś nowego do zrobienia. Przy pachnącej herbacie panie dzielą się wspomnieniami, opowiadają o domowych problemach, świętują swoje urodziny, a do salki co chwila wpadają dzieci uczestniczące w innych zajęciach, aby przywitać się z “ciocią Gosią” lub zobaczyć, co dzisiaj ciekawego powstaje. W tej niewielkiej miejscowości działa też Klub Aktywnych Mieszkańców w Michałowie, którego członkowie zbierają się w remizie, aby pożytecznie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego i pochwalić swoimi talentami i umiejętnościami. Panie z klubu gotują potrawy, które uświetniają np. Dni Michałowa, biorą udział w konkursach kulinarnych, uczą młodsze gospodynie tradycyjnych potraw.

Jeśli chcesz wyjść z domu, poznać nowych ludzi – zdobądź informacje na temat działalności organizacji, kół, stowarzyszeń, domów kultury w twojej okolicy. Zaskoczy Cię liczba miejsc, w których możesz wraz z innymi ciekawie spędzić czas. Pamiętajmy, że Zajęcia grupowe integrują różne środowiska i ludzi w każdym wieku. Wyjście z domu pozwala zapomnieć o bieżących kłopotach i odpocząć.

Red. PS, fot. PS