Czasami liczy się każda minuta. Nagły atak choroby, omdlenie, gdy nikogo nie ma w pobliżu, wypadek – to może zdarzyć się każdemu. Jeśli na drzwiach znajduje się naklejka, ratownicy z pogotowia już wiedzą – w tym domu jest koperta życia. Szukają wtedy lodówki, którą przecież ma każdy, a w niej książeczki w plastikowej osłonce lub specjalnym pudełku. Są tam zapisane: podstawowe dane pacjenta, numery telefonów do bliskich, lista przyjmowanych leków, informacje o chorobach, alergiach oraz znajduje się podpis lekarza rodzinnego. W takiej sytuacji, nawet gdy nie ma kontaktu z pacjentem, można udzielić szybkiej i skutecznej pomocy, można uratować życie.

Coraz więcej miast i gmin propaguje koperty lub pudełka życia. Bez względu na nazwę idea jest prosta – ważne informacje o chorym muszą być w dostępnym miejscu, np. w lodówce. Białystok już od kilku lat przekazuje osobom starszym, samotnym i chorym bezpłatne pudełka życia. Można w nich umieścić nie tylko informacje o chorobach, ale tez instrukcję dla ratowników, także np. gdzie zostawić klucze do domu i komu przekazać psa pod opiekę. Takie pudełka można było otrzymać na parterze Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1, w Departamencie Spraw Społecznych przy ul. Gen. J. Bema 60/1 oraz w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3.

W Michałowie, podczas dorocznego Balu Seniora, 60 osób otrzymało z rąk burmistrza koperty życia. Anna Funkowska, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowie, zachęca wszystkie osoby starsze, samotne, niepełnosprawne lub ich rodziny do zgłaszania się do placówki po koperty życia. Pakiet zawiera broszurę w plastikowej osłonce, naklejkę na drzwi wejściowe i magnes na lodówkę. Kartę informacyjną trzeba starannie wypełnić oraz dać do podpisu lekarzowi rodzinnemu.

Doświadczenie wielu gmin w Polsce pokazuje, że jest to dobry pomysł, który ratuje życie. Na stronie internetowej kopertazycia.pl można uzyskać informacje o ogólnopolskiej akcji, w której bierze udział wiele miejscowości z naszego regionu, m.in. Hajnówka, Sokółka, Łomża, Augustów. Wykorzystują one jednolity wzór karty informacyjnej, znany lekarzom i ratownikom medycznym. Można ją bez problemów wydrukować że strony internetowej. W wersji angielskiej jest dostępna dla kierowców wyjeżdżających w trasy zagraniczne. W razie wypadku, nawet nie znając języka, przekazuje się ratownikom swoje dane.
Działa też aplikacja na telefony z systemem Android, która jest alternatywą koperty życia. To być dobry pomysł w czasach, gdy telefon mamy prawie cały czas przy sobie. Tradycjonaliści jednak zapewne wybiorą formę papierową koperty życia.

Pamiętajmy jednak o tym, że pudełko życia, chociaż może ułatwić udzielenie pierwszej pomocy, nie zastąpi naszej obecności i troski o osoby starsze.

Red. PS / fot. pixabay.com