W ramach projektu „Seniorzy na celowniku” został sfinansowany wyjazd łomżyńskich seniorów do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dodatkowo seniorzy z Łomży przechodzą cykl szkoleń na temat bezpieczeństwa. Szkolenia zostały podzielone na 4 wykłady – z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów, psychologiem, policjantem i ekspertem ds. bezpieczeństwa ekonomicznego seniora. Ponadto seniorzy korzystają z zajęć komputerowych, które mają przybliżyć „świat cyfrowy”. Zaproponowane działania przez Podlaską Federację Organizacji Pozarządowych zostały sfinansowane ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

Zbiórka 8.30

Seniorzy stawili się jak na rozkaz o 8.30. Miejscem spotkania był Plac Niepodległości, a kierunek już dawno zaplanowany to Muzeum Powstania Warszawskiego. Nestorzy z ochotą zajmowali miejsca w autokarze; kierowca miał jedno zadanie, aby dotrzeć na ul. Grzybowską punktualnie o 11.40. Autobus ruszył wreszcie; podopieczni Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych mogli się zapoznać osobiście z treścią przewodnika po Warszawie:

Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie 1944 roku (…) na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski.

Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej, ale także opisuje powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy, posłuchasz opowieści powstańców i obejrzysz powstańcze pamiątki.

[https://warsawtour.pl/project/muzeum-powstania-warszawskiego/]

Widziałam radość na twarzach seniorów, że mogą odwiedzić szczególne miejsce dla Polaków. Od początku można było wyczuć, że ten punkt projektu jest najbardziej oczekiwany przez osoby biorące udział w naszych działaniach – mówi Magda Kamińska, która trzyma pieczę nad projektem.

Nieoczekiwane powitanie

Na bramie wejściowej do Muzeum Powstania Warszawskiego powitał nestorów przewodnik, który okres nauki spędził w Łomży. Nieoczekiwane spotkanie spowodowało, że nawiązała się relacja seniorów z mówcą o powstaniu. Podopieczni już na wstępie zaprosili na gościnę do ukochanej Łomży; dopytywali, gdzie pobierał nauki i czy wraca jeszcze do Łomży?

Naszym celem jest zaproponowanie atrakcyjnych miejsc edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski. Nasi seniorzy mogli dowiedzieć się o Rzezi Woli, która została dokonana przez oddziały SS i policję niemiecką w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Zginęło około 70 tysięcy osób pochodzenia polskiego – podkreśla Tomasz Wróblewski, współorganizator wyjazdu seniorów do muzeum.

W trakcie zwiedzania seniorzy byli aktywni, zadawali liczne pytania na temat okoliczności wybuchu powstania; dzielili się wspomnieniami z wojny; można było dostrzec łzy… „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – również można było usłyszeć wśród seniorów.

Nestorzy mogli zrozumieć, jak się czuli przemieszczający się kanałami żołnierze i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”.Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyła się replika Liberatora B-24J. Z takich samolotów dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy.

Powrót do Łomży

Ze słonecznej Warszawy seniorzy ruszyli w stronę Łomży; czekał jeszcze jeden przystanek dla podopiecznych Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Miejscem docelowym stał się uroczysty obiad, podczas którego seniorzy dzielili się wrażeniami z pobytu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziękowali organizatorom wycieczki edukacyjnej i zwracali się z prośbą o kolejne atrakcje.

Jako Podlaska Federacja Organizacji Pozarządowych jesteśmy nastawieni na pomoc dla osób starszych. Dziś widzimy, że jest to grupa społeczna, z którą współpracuje się w sposób przyjazny, relacje oparte są na życzliwości – to przynosi satysfakcję i dla seniorów i dla nas – mówi prezes Paweł Backiel. Nadal będziemy kierować działania do seniorów, widzimy otwartość ze strony Klubów Seniora, które funkcjonują w Łomży. Szczególnie dziękuję osobom, które tak sprawnie zarządzają miejscem przyjaznym dla seniorów – Pani Marcie Kopeć i Pani Monice Brzóska – dodał prezes Backiel.

PS