Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje do wszystkich swoich klientów, by zachowali szczególną ostrożność podczas otwierania maili i odpowiadania na nie. Korespondencja może wydawać się, jak wysłana przez ZUS. Jednak adres nadawcy może być fałszywy i dlatego należy zwrócić na niego szczególną uwagę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja publiczna. Elektronizacja kontaktów między obywatelem a administracją przynosi same korzyści. Wiedzą o tym również oszuści podszywający się pod Zakład. Po krótkiej przerwie ponownie podjęli aktywność w internecie. W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów ZUS z różnych regionów kraju otrzymała maile z informacją o pilnym obowiązku spłaty zaległych składek. Część maili wskazywała, by ponownie wypełnić formularz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który został umieszczony w załączniku.

-Znajdujące się w stopce korespondencji logotypy ZUS i Platformy Usług Elektronicznych sugerują, że korespondencja została wysłana przez sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Jak widać żaden z nich nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. Zakład nie stosuje też w mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które to pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw – informuje Katarzyna Krupicka’ regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taki kontakt. Ostrzegamy wszystkich, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Wiadomość tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do nadawcy otrzymanego maila, należy skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Red. fot. – mat.pras. ZUS