Od 1 do 11 października 2019 r. Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował w ramach kampanii edukacyjnej ,,Zdrowy i Aktywny Senior” seminaria dla ponad 2000 seniorów z całego województwa podlaskiego. Każdego dnia około 250 osób w wieku 50+ uczestniczyło w szkoleniach. Atmosfera spotkań – za każdym razem – była wspaniała.

Cel spotkań to propagowanie profilaktyki zdrowotnej, aktywności fizycznej i zbilansowanej diety opartej na regionalnych i ekologicznych produktach.

Na nasze wykłady przyjechali seniorzy z wielu podlaskich gmin. Z radością czekaliśmy na kolejne grupy, gdyż każde spotkanie pokazywało, że tego typu przedsięwzięcia są potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi prezes PUTW Paweł Backiel.

Każde seminarium z udziałem seniorów było wyjątkowe i choć słuchacze przyjeżdżali z wielu gmin, łączyło ich jedno – chęć spotkania.
Pani Elżbieta przyjechała z mężem z gminy Nowinka. W rozmowie z redakcją podkreślała:

Bardzo sobie chwalimy przyjazd. Cieszymy się, że są takie spotkania dla seniorów. To bardzo ważne. Pan Michał dodał: – Nasze roczniki w końcu nie są skazane na osamotnienie.

Podobnych głosów usłyszeliśmy bardzo wiele. Seniorzy mówili o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

Padło wiele pytań i propozycji. Aktywizacja społeczna i specjalistyczna opieka – tego potrzebują dziś seniorzy, dlatego czuję się zobligowany do dalszej pracy – mówi poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, współorganizator kampanii edukacyjnej „Zdrowy i Aktywny Senior”.

Tematyka odbywających się prelekcji była różnorodna – dotyczyła profilaktyki zdrowia, prawidłowej zbilansowanej diety, wartości produktów regionalnych.
Wykłady przeprowadzili: dr Joanna Zabielska-Cieciuch (specjalista medycyny rodzinnej) „Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym”, dr Beata Wojszel (geriatra) „Kierunki nowoczesnej profilaktyki zdrowotnej”, Eugeniusz Muszyc (dietetyk) „Zasady racjonalnego żywienia”, Maciej Raciborski (coach personalny) „Zdrowa komunikacja międzypokoleniowa”, Ewa Krysiewicz (z-ca naczelnika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) „Możliwość uzyskania dodatkowych świadczeń w ZUS i KRUS” oraz Maciej Muszyc i Urszula Arter (Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego). Na każdym spotkaniu szczególne zainteresowanie wzbudzało wystąpienie Katarzyny Dziejmy (psychologa i seksuologa klinicznego) na temat witalności seksualnej seniorów. Na stronie fb czytamy komentarz jednej z uczestniczek: „Temat podjęto z radością!”.

Poczucie humoru, energia i uśmiech towarzyszyły nie tylko w czasie prelekcji, ale też podczas warsztatów kulinarnych. Pod okiem specjalistów z firmy Dietetyczny Kredens seniorzy przygotowywali krem z dyni, placki z cukinii i soki ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw. W czasie degustacji przygrywał Zespół Cygańskie Serca. Niektórych seniorów muzyka porwała do tańca.

Podczas spotkań zostały także wręczone wyróżnienia. Nagrody otrzymali liderzy społeczności lokalnych w ramach uznania dla zaangażowania i działalności na rzecz osób starszych. Rzesza osób odbierających Certyfikaty Lidera Społeczności Lokalnej pokazała, jak wielu seniorów na terenie naszego województwa podejmuje inicjatywy społeczne, żyje aktywnie i wspiera mieszkańców swoich gmin.

Kampania edukacyjna „Zdrowy i Aktywny Senior” – realizowana przez PUTW na terenie kilkudziesięciu gmin pod patronatem honorowym Wicepremiera Jarosława Gowina oraz Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Stanisława Derehajło.

Red. Podlaski Senior / Fot. Podlaski Senior

Więcej zdjęć z Seminarium znajdą Państwo na naszym profilu Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Serdecznie zapraszamy do oznaczania siebie i znajomych, udostępniania, komentowania i lajkowania: