W dniach 1-11 października 2019 r. Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje w ramach kampanii edukacyjnej ,,Zdrowy i Aktywny Senior” seminarium dla osób w wieku 50+. W ramach całego cyklu wykładów spotkamy się z ok. 2000 seniorami z całego województwa podlaskiego.

Gościem specjalnym i zarazem współorganizatorem przedsięwzięcia jest Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko

Specjalnie dla czytelników naszego portalu poprosiliśmy naszego eksperta Macieja Raciborskiego o przybliżenie tematyki jaką jest dialog międzypokoleniowy.

Jak zbudować dobre relacje z wnukami?

Komunikacja jest częścią naszego życia. Bez względu ile mamy lat, porozumiewamy się z osobnikami społeczeństwa, przekazując informacje i je odbierając. Komunikujemy się słowami i całym sobą.

Wielokrotnie każdy z Nas doświadczył sytuacji w której miał poczucie braku zrozumienia przez drugą stronę, jak i niezrozumienia komunikatu, jaki otrzymujemy od naszego rozmówcy.

To w jaki sposób rozumiemy komunikat, który kieruje do nas rozmówca, jest uwarunkowane sposobem odkodowania komunikatu na własny ”język”.

Sposób w jaki rozumiemy przekaz wynika z naszych doświadczeń życiowych i wartości jakimi kierujemy się w życiu. I tu ogromny wpływ ma aspekt pokoleniowy.

Każde z diagnozowanych przez socjologów generacji wychowało się w innych okolicznościach: historycznych, psychologicznych i demograficznych, co miało generalny wpływ na system wartości i przekonania jakimi charakteryzują się poszczególne pokolenia. Badacze twierdzą, że różnic między pokoleniowych nie da się zatrzeć. Bo jak porównać czasy w których wychowało się pokolenie „The Silent Generation” które narodziło się w latach 1922 – 1944, a jego okres dorastania przypada na okres wielkiego kryzysu i II wojny światowej, z pokoleniem „Generacja Z” nazywaną też „Pokoleniem C” od angielskiego słowa „cennected” , które przyszło na świat po roku 1995.

Wartości i przekonania tych grup pokoleniowych są według naukowców skrajnie różne, co silnie wpływa na sposób komunikowania jak i rozumienie przekazu.

Biorąc to pod uwagę pozostaje nam tylko jedno: zaakceptować, postarać się zrozumieć i wykazać się empatią. Zachęcam więc do ciekawości drugiego człowieka, słuchania,  dopytywania i unikania oceniającego podejścia. Ważnym w skutecznej komunikacji jest oddzielenie faktów od wyobrażeń i stereotypów. A przede wszystkim zachęcam do jak najczęstszego mówienia o swoich potrzebach,  uczuciach  i do okazywania ich naszym dziadkom, rodzicom, dzieciom i wnukom.

Opracowano przy współpracy z Maciejem Raciborskim, coachem personalnym.

Więcej zdjęć z Seminarium znajdą Państwo na naszym profilu Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Serdecznie zapraszamy do oznaczania siebie i znajomych, udostępniania, komentowania i lajkowania: