W dniach 1-11 października 2019 r. Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje w ramach kampanii edukacyjnej ,,Zdrowy i Aktywny Senior” seminarium dla osób w wieku 50+. W ramach całego cyklu wykładów spotkamy się z ok. 2000 seniorami z całego województwa podlaskiego.

Gościem specjalnym i zarazem współorganizatorem przedsięwzięcia jest Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko

Specjalnie dla czytelników naszego portalu poprosiliśmy naszego specjalistę Roberta Jabłońskiego z firmy Dietetyczny Kredens www.dietetycznykredens.com.pl o zaprezentowanie trzech przepisów.

 

Sok wzmacniający funkcje nerek

Połączenie buraka z marchewką to niezwykle silny i skuteczny sok oczyszczający nerki.
Dzięki niemu doskonale wspomożesz usuwanie toksyn i innych szkodliwych substancji, które każdego dnia wnikają do naszego organizmu a także zadbasz o zdrowie swoich nerek.
Pijąc ten sok codziennie przez ok tydzień przeprowadzi się kuracje oczyszczającą nerki.

Składniki

 • 2 buraki
 • 4 marchewki
 • szklanka wody

Sposób przygotowania
1. Dokładnie umyj buraka i marchewki.  Nie obieraj ich ze skórki – zachowają w ten sposób znacznie więcej witamin i cennych składników mineralnych
2. Wszystkie składniki umieść w wyciskarce wolnoobrotowej lub dokładnie zmiksuj w blenderze. Przelej zawartość do szklanki i wypij natychmiast po przygotowaniu.

Sok dodający energii

Możesz wykorzystać energetyzujące właściwości buraka i miodu w połączeniu z orzeźwiającą mocą pomarańczy i antyutleniaczami zawartymi w truskawkach. Koktajl z tych składników dostarczy twojemu organizmowi sporo energii i sprawi, że z optymizmem podołasz codziennym obowiązkom.

Możesz spożywać ten sok  również w momentach, gdy odczuwasz nadmierne zmęczenie lub spadek formy. Z pewnością szklanka tego pysznego napoju od razu postawi cię na nogi!

Składniki

 • 2 buraki
 • 8 truskawek
 • Sok z 4 pomarańczy
 • 2 Łyżki miodu

Sposób przygotowania
1.Dokładnie umyj buraki i następnie wyciśnij z niego sok wyciskarką, wyciśnij również sok z 4 pomarańczy.
2.Zmieszaj ze sobą obydwa soki, dodaj 2 łyżki miodu i 8 truskawek. Zmiksuj wszystko aż do otrzymania koktajlu o jednolitej konsystencji. Spożyj tuż po przygotowaniu.
3.Napój ten jest doskonały jest o poranku, kiedy budzimy się niewyspani lub zmęczeni. Na przykład gdy kładziemy się spać bardzo późno spać lub po bezsennej nocy.

 

Sok na poprawę krążenia

Często słyszymy o tym, że burak to warzywo, które doskonale wzmacnia układ krążenia. Regularne spożywanie soku z buraka pozwala na uniknięcie wielu  chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli  połączymy leczniczą moc buraka z właściwościami innych warzyw i owoców, otrzymamy autentyczną bombę witaminową, która skutecznie oczyści żyły i tętnice oraz zapobiegnie rozwojowi  żylaków.

Składniki

 • 6 buraków
 • 4 gałązki selera naciowego
 • 2 cm korzenia imbiru
 • 4 jabłka
 • 2 ząbki czosnku

Sposób przygotowania
1. Dokładnie umyj wszystkie owoce i warzywa. Pokrój buraki i jabłka na kawałki (nie musisz  obierać jabłka ze skórki,  buraka jeśli to możliwe zostaw z całości).
2. Wyciśnij sok z buraka i jabłka na wyciskarce wolnoobrotowej, a wszystkie składniki wrzuć do blendera i miksuj tak długo, aż otrzymasz delikatny sok. Wypij zaraz po przygotowaniu.
3. Najlepsza pora dnia na spożycie tego napoju to południe, na kilkanaście minut przed obiadem. Pijąc go regularnie co 2 dni oczyścisz żyły i tętnice.

 

Więcej zdjęć z Seminarium znajdą Państwo na naszym profilu Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Serdecznie zapraszamy do oznaczania siebie i znajomych, udostępniania, komentowania i lajkowania:

Opracowano przy z współpracy z Dietetyczny Kredens www.dietetycznykredens.com.pl