Od 1 do 7 października 2019 r. Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach kampanii edukacyjnej ,,Zdrowy i Aktywny Senior” przeprowadził seminaria dla ponad 1000 osób w wieku 50+. To już cztery dni szkoleń – odbiorcami całego cyklu zaplanowanych wykładów będzie ok. 2000 seniorów z całego województwa podlaskiego.

Celem spotkań jest propagowanie profilaktyki zdrowotnej, aktywności fizycznej i zbilansowanej diety opartej na regionalnych i ekologicznych produktach.

Na nasze wykłady przyjechali seniorzy z wielu podlaskich gmin. Z radością czekamy na kolejne grupy, gdyż dotychczasowe spotkania pokazały, że tego typu przedsięwzięcia są potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi prezes PUTW Paweł Backiel.

Organizatorzy zadbali o różnorodność tematyki prelekcji. Wykłady przeprowadzili: dr Joanna Zabielska-Cieciuch (specjalista medycyny rodzinnej) „Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym”, dr Beata Wojszel (geriatra) „Kierunki nowoczesnej profilaktyki zdrowotnej”, Eugeniusz Muszyc (dietetyk) „Zasady racjonalnego żywienia”, Maciej Raciborski (coach personalny) „Zdrowa komunikacja międzypokoleniowa”, Katarzyna Dziejma (psycholog i seksuolog kliniczny) „Witalność seksualna seniorów”, Ewa Krysiewicz (z-ca naczelnika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) „Możliwość uzyskania dodatkowych świadczeń w ZUS i KRUS” oraz Urszula Arter i Maciej Muszyc (Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego) „Promocja produktu lokalnego”.

Ogromnie cieszę się z dzisiejszego spotkania. Padło wiele pytań i propozycji. Aktywizacja społeczna i specjalistyczna opieka – tego potrzebują dziś seniorzy, dlatego czuję się zobligowany do dalszej pracy – mówi poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, współorganizator kampanii edukacyjnej „Zdrowy i Aktywny Senior”.

W trakcie trwania wykładów odbyły się warsztaty gastronomiczne. Pod okiem dietetyka przygotowano wspólnie krem z dyni, placki z cukinii i soki ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw. Czas seniorom umilał zespół Cygańskie Serca.

W seminarium uczestniczyli mieszkańcy m.in. Łap, Dobrzyniewa Dużego, Michałowa, Choroszczy, Tykocina, Augustowa, Siemiatycz, Narewki, Suchowoli, Supraśla, Knyszyna, Studzianek i Sokółki.

Bardzo ciekawe spotkanie – mówi pani Krystyna z miejscowości Łapy – Szałajdy. Przyjechało nas 41 osób. Warto było, bawimy się świetnie. Wspaniała atmosfera – dodaje pani Alicja.

Samo wyjście z domu jest nam potrzebne – przyznaje pani Irena z Suchowoli. Jest miło, przyjemnie, a w domu nawet na emeryturze tylko praca i praca.
– Na takim spotkaniu jestem pierwszy raz – dodaje pani Ania z Siemiatycz. – Jest super. Podoba mi się ten projekt ze względu na nacisk na zdrowe odżywianie się i profilaktykę zdrowia.

Z gminy Nowinka przyjechało 40 osób, m.in. pani Elżbieta z mężem Michałem.

Wykłady są ciekawe i przydatne. Bardzo sobie chwalimy przyjazd. No i spotkaliśmy tu znajomych np. z Korycina – śmieją się. – Cieszymy się, że są takie spotkania dla seniorów. To bardzo ważne. Pan Michał dodaje: – Nasze roczniki w końcu nie są skazane na osamotnienie.

Konferencja miała miejsce w pensjonacie Sosnowe Zacisze i zyskała duże uznanie seniorów. Uczestnicy podkreślali wielokrotnie swoje zadowolenie ze spotkań z przedstawicielami społeczności lokalnych, którzy podejmują inicjatywy społeczne i aktywnie działają na rzecz osób starszych w swoich gminach. Dzięki konferencji seniorzy poznali nowych znajomych, aktywnie spędzili czas i zdobyli wiedzę, która pomoże im w wielu doświadczeniach życiowych. Seminaria uwieńczyła uroczysta kolacja.

Kampania edukacyjna „Zdrowy i Aktywny Senior” jest realizowana przez PUTW na terenie kilkudziesięciu gmin pod patronatem honorowym Wicepremiera Jarosława Gowina oraz Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Stanisława Derehajło.

Red. Podlaski Senior / Fot. Podlaski Senior

Więcej zdjęć z Seminarium znajdą Państwo na naszym profilu Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Serdecznie zapraszamy do oznaczania siebie i znajomych, udostępniania, komentowania i lajkowania: