“Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60-tym roku życia na lata 2017- 2020” już ruszył. Miasto zakupi ok. 3,9 tys. szczepionek, które trafią do osób z wymienionej grupy wiekowej. Do programu przystąpiły już niektóre białostockie przychodnie. Redakcja zapytała Mileną Maksimowicz, lekarza medycyny rodzinnej o celowość szczepień.

Podlaski Senior: Jakie szczepienia warto polecić seniorom?

Milena Maksimowicz: Przede wszystkim teraz – w okresie jesiennym są to szczepienia przeciwko grypie ze względu na częste zachorowania i dużo cięższy przebieg choroby u osób w podeszłym wieku. Są to przecież osoby z wieloma przewlekłymi schorzeniami.

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie?

– W pierwszej kolejności przewlekle chorzy oraz osoby po 65 roku życia, dla których to szczepienie jest refundowane. Trzeba za nie zapłacić tylko 50 %, tym bardziej je polecamy i zachęcamy, aby z niego skorzystać. Dotyczy to również młodszych osób, nie tylko seniorów.

Kiedy należy się zaszczepić, aby szczepienie było skuteczne?

– Tak naprawdę we wrześniu zaczyna się sezon na szczepienia. Teraz dopiero szczepionka jest dostępna na rynku, w aptekach, ponieważ jest to preparat, który co roku zmienia swój skład. Natomiast jeśli chodzi o inne szczepienia, polecamy seniorom szczepionkę przeciwko pneumokokom. Dotyczy to zarówno osób przewlekle chorych, jak i zdrowych. Takie szczepienie możemy wykonać niezależnie od pory roku, ponieważ szczepionka ma stały skład, on się nie zmienia. Szczepienie u seniorów jest jednorazowe, nie trzeba go powtarzać co roku, tak jak w przypadku grypy. Ewentualnie, osoby niezaszczepione, mogą skorzystać ze szczepienia przeciwko WZW typu B, czyli popularnej żółtaczce. Jest ono wykonywane przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania szczepienia?

– Przeciwwskazania to przede wszystkim wysoka gorączka, aktualnie przebiegająca infekcja, wcześniejsze leczenie immunosupresyjne, przebyta białaczka, przeszczep – wtedy rozważamy celowość takiego szczepienia.

Co mamy zrobić, jeśli chcemy się zaszczepić, a nie uda nam się skorzystać z bezpłatnych programów szczepień dostępnych w wybranych przychodniach Białegostoku?

-Pacjent przychodzi do swojej przychodni, do swojego lekarza rodzinnego, wystawiamy receptę. Jest to preparat dostępny w aptece. Jeśli przechowujemy go w domu, musi być w lodówce, jeśli idziemy bezpośrednio do przychodni, przenosimy go w torbie termoizolacyjnej. Pacjent jest badany przez lekarza, kwalifikowany do szczepienia i wówczas pielęgniarka je wykonuje.

Dziękuję za rozmowę.

Zdaniem WHO szczepienia stanowią skuteczną i bezpieczną metodę profilaktyki przeciwgrypowej, zwłaszcza, że ta choroba może dotyczyć 5- 10% dorosłych i 20- 30% dzieci. W sezonie epidemiologicznym, którego szczyt przypada na styczeń-marzec, choruje w Polsce 3 miliony 800 tysięcy osób ( dane Głównego Inspektora Sanitarnego z sezonu 2018/2019). Wydaje się więc, że szczepienia są ważnym sposobem zapobiegania grypie, której powikłania mogą być bardzo groźne, np.: zapalenie płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, opon mózgowych.
Z badań europejskich i amerykańskich naukowców wynika, że u osób z chorobami układu krążenia szczepionka przeciwko grypie może zmniejszyć ryzyko zawału serca. Śmiertelność grypy jest szczególnie wysoka wśród osób starszych i przewlekle chorych. Grypa może spowodować powikłania, które destabilizują blaszkę miażdżycową i być czynnikiem wyzwalającym zawał serca. Jest groźna również dla osób z osłabioną odpornością. Unikając grypy, pacjent może więc zmniejszyć ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, zapobiec hospitalizacji, a nawet śmierci.

Jak rozpoznać grypę? Pamiętajmy, że jest to choroba wirusowa, na którą nie przepisuje się antybiotyków. Jeśli czujesz się rozbity, masz wysoką gorączkę, ból gardła, kaszlesz, boli cię szyja lub mięśnie, czujesz nudności, to może być grypa. Prawdopodobnie zaraziłeś się drogą kropelkową lub przez kontakt np. z ubraniem chorej osoby. Częste mycie rąk zwiększa szansę uchronienia się przed zarażeniem. Wylęganie się choroby trwa od 1 do 4 dni, a objawy ustępują zwykle po 3- 7 dniach, chociaż złe samopoczucie może utrzymywać się przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów.

Red. Podlaski Senior / Fot. pixabay.com