Wrzesień mieni się barwami jesieni. Jest to jedna z piękniejszych chwil w naszych ogrodach. W tym czasie zbieramy żniwa pracy całego sezonu. Kolory w ogrodach zmieniają się w czerwień, pomarańcz, zaczynają kwitnąć jesienne kwiaty, trawy ozdobne, fioletowe i różowe wrzosy królują wraz ze złotymi jabłkami na drzewach. Jakie prace w ogrodzie już należałoby wykonać? Odpowiedzi udzieliła naszej redakcji architekt krajobrazu Kinga Sturgulewska (na zdj.).

PODLASKI SENIOR: Jesień jest czasem bardzo pracowitym nie tylko ze względu na zbierane plony. Jest to również czas, w którym należy już zacząć przygotowania na okres zimowy. Jakie prace powinniśmy wykonać we wrześniu?

KINGA STURGULEWSKA: Wygląd naszego ogrodu w następnym roku będzie w dużej mierze zależał od tego, co zrobimy jesienią.
Wrzesień jest dobrym momentem na renowację starego trawnika lub założenie nowego. Temperatury nie są już tak wysokie jak w sierpniu, więc nowo wysiany trawnik bardzo ładnie i szybko wykiełkuje. Również ten założony z rolki przyjmie się w przeciągu dwóch tygodni. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie trawa ma jeszcze dość szybki wzrost i potrzebuje częstego koszenia np. raz w tygodniu. Przy małych opadach trzeba trawnik podlewać. Jest to też dobra chwila na jesienny nawóz do darni, który ma zmniejszoną ilość azotu i nie pobudza do rozrastania się.

Czy nie jest już za późno na sadzenie roślin?

– Jest to dobry czas na sadzenie roślin, zarówno liściastych jak i iglastych. Te w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, natomiast te z odkrytą bryłą korzeniową można sadzić już we wrześniu. Do popularnych roślin należą drzewa i krzewy owocowe, które ładnie przyjmują się na jesień – jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, borówki czy agrest.

A kiedy sadzi się rośliny cebulowe? Czy o nich zapominamy jesienią?

Planując wiosenne rabaty, należy już teraz pamiętać o roślinach cebulowych. Te trzeba sadzić właśnie jesienią. Nie jest to ciężka praca, a daje dużo radości i piękny efekt po zimie. Najpopularniejsze są tulipany, hiacynty, krokusy, czosnki ozdobne czy szachownice. Dużym ułatwieniem w sadzeniu mogą okazać się specjalne koszyczki na cebulki kwiatowe. Wykonane są z plastiku, co zapewnia ochronę przed gryzoniami, jak również pozwala na łatwiejsze odkopanie po przekwitnięciu. Aby kwiatostany były obfite, pamiętajmy o zaprawianiu, a więc o ochronie biologicznej. Są dostępne na rynku bio-preparaty np. z czosnku i parafiny, które zabezpieczają materiał i skutecznie odstraszają np. nornice.

Czy po zbiorach praca na działce, w ogrodzie się już kończy?

-Ogród warzywny jest dla niektórych działkowiczów najważniejszy. Jest to wyznacznik ciężkiej, całorocznej pracy. Wrzesień to zbiór plonów: ogórków, pomidorów, cukinii, dyni. Po zbiorach praca w tych miejscach nie kończy się. Należy przekopać warzywniak na głębokość jednej sztychówki z użyciem naturalnego kompostu, który większość seniorów robi sama na działce. Przekopana ziemia powinna zostać w ostrej skibie na zimę. Dzięki temu płytsza część przemarznie, a zimujące w niej szkodniki znikną. Nie jest to lekka praca, lecz należy wykonać ją dokładnie, aby na wiosnę ziemia była odświeżona i przygotowana na wysiew.

A co z roślinami kwitnącymi, które tak bardzo cieszą nasze oczy. Czy można zrobić własne rozsady?

-Przyjemną pracą może okazać się zbiór nasion z roślin jednorocznych i dwuletnich. Te na przełomie sierpnia i września kończą swoje kwitnienie. Aby cieszyły właścicieli w następnych latach, należy przeprowadzić zbiór w słoneczny dzień, by nasiona były suche. Następnie przechowanie powinno odbyć się w papierowych torebkach.
Jednak nie tylko nasiona można zebrać w tym momencie. Jest to idealny czas na własne rozsady z roślin kłączowych – liliowców, irysów czy funkji. Ta praca nie będzie należała do najlżejszych. Roślinę należy wykopać tak, aby nowe sadzonki miały zdrowy i rozrośnięty system korzeniowy. Taki materiał można wykorzystać w wolnych miejscach w ogrodzie lub wymienić się z sąsiadami nowymi okazami.

Czy na koniec rozmowy nasi seniorzy mogą liczyć jeszcze na jakąś radę?

-Jak najbardziej. Ta będzie najcenniejsza. Podczas ogromu jesiennej pracy w ogrodach nie zapomnijmy o najważniejszym: o odpoczynku i relaksie, jaki oferuje nam nasz ogród. Należy cieszyć się z każdego ciepłego i słonecznego dnia przy aromatycznej zupie z dyni w towarzystwie przyjaciół i multikulturowych jesiennych barw.

Dziękuję za rozmowę.