W niedzielę 14 lipca 2019 roku wszyscy odwiedzający Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku mieli okazję przyjrzeć się z bliska procesowi powstawania wyrobów z mleka. Na śmiałków, którzy wzięli udział w konkursie na najlepszy sernik, czekała zwycięska nagroda – 1000 złotych. Warto było poznać smaki Podlasia.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zorganizowało ciekawą formę festynu, którego tematem przewodnim było mleko. Ci wszyscy, którzy zawitali w tym dniu w godzinach 11.00-17.00 w Muzeum, mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy, jak dawniej radzili sobie z wyrobami mlecznymi nasi przodkowie. Nie zabrakło pokazów wyrabiania sera, masła, śmietany, kefiru, czy maślanki. Przygotowywane były również ciasta z produktów mlecznych, pączki oraz naleśniki. Szczególną rolę w wydarzeniu odegrał sernik. To on stał się powodem, dzięki któremu zwycięzca otrzymał aż 1000 złotych – przewidziano bowiem konkurs na najlepszy sernik. Nie zabrakło również innych konkurencji kulinarnych w dwóch kategoriach – na „Tradycyjną podlaską potrawę” oraz „Tradycyjny napitek”. Tutaj również można było liczyć na nagrody pieniężne w wysokości 500 złotych.

Obok wymienionych atrakcji organizatorzy przedstawili swoim gościom kolekcję zabytkowych przedmiotów służących w minionych czasach do przechowywania i przerabiania mleka. Było można obejrzeć m.in. cedzaki, maselnice, skopki, czy formy do sera.
Najmłodszych uczestników festynu szczególnie ucieszyły odwiedziny hodowców z żywym inwentarzem. W muzealne progi zawitały zwierzęta, dzięki którym otrzymujemy mleko: kozy i krowy, a wśród nich polska czerwona.
Dodatkowo imprezie towarzyszył kiermasz sztuki ludowej i regionalnych potraw, pokaz tłoczenia oleju oraz Targi EkoSmaki Podlasie.

Warto było zabrać ze sobą do skansenu dużą torbę i pusty żołądek. Na targi EkoSmaki Podlasia, po raz pierwszy towarzyszące dorocznemu festynowi Smaki Podlasia, przyjechali utytułowani producenci zdrowej żywności z wędlinami, pieczywem, miodami, potrawami z ziemniaków, specjałami kuchni tatarskiej, degustacje, pokazy – jeszcze smaczniej niż roku temu!” – zapewniali organizatorzy.

Niedzielne popołudnie umiliły muzealnym gościom muzyczne dźwięki, o które zadbała Kapela Miód Na Serce z Łomży. A na wszystkich spragnionych ciekawostek z regionu czekał znany aktor z Białostockiego Teatry Lalek Ryszard Doliński, który opowiedział np. o bimbrownictwie.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to przysłowie doskonale wpisało się w przebieg wydarzenia. Czekamy na więcej podobnych inicjatyw, które pokazują wyjątkowość naszego Podlasia.

Red. PS / Fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej