Zaćma bardzo często dotyka osoby starsze. Najczęściej pojawia się po 50. roku życia i może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Schorzenie niesie za sobą trudności w przejrzystym oglądzie rzeczywistości, a dla wielu wiąże się nawet z całkowitą utratą widzenia. Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest operacja. Szybko i bez kolejek możemy ją wykonać na Litwie z refundacją NFZ. Szczegóły w naszym artykule.

Zaćma oka – nazywana również kataraktą – to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Schorzenie może pojawić się na skutek urazów, stosowania niektórych leków oraz chorób – cukrzycy, czy krótkowzroczności. Przyjmuje się jednak, iż najczęstszą jej odmianą jest tzw. zaćma starcza. To właśnie zmiany zachodzące w naszym organizmie wraz z wiekiem przyczyniają się do upośledzenia wzroku.

Czy istnieją symptomy sygnalizujące zaćmę? Zaniepokoić może nas na pewno zjawisko podwójnego lub niewyraźnego widzenia oraz nawracające stany zapalne. Oprócz tego widoczną na pierwszy rzut oka zmianą jest kolor samej źrenicy, która z ciemnego koloru może przybrać formę szarobiałej – to ewidentne zjawisko zmętnienia soczewki oka.

Jeśli niepokoi nas nasz wzrok, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który w fachowy sposób nas zbada i w razie konieczności zleci formę leczenia. Zaćmę bada się w lampie szczelinowej. Sam proces poprzedzony jest zaaplikowaniem do oka specjalnych kropli, mających na celu rozszerzenie źrenicy. W razie wystąpienia schorzenia okulista może zlecić nam leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak zaćma jest już w stanie zaawansowanym i obejmuje całą soczewkę – jedynym rozwiązaniem pozostaje operacja.

Jak wszyscy doskonale wiemy, czas oczekiwania na taki zabieg fundowany przez NFZ może trwać bardzo długo. Nie musi tak być. W Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 24 (przy Szpitalu Wojewódzkim i USK) istnieje punkt konsultacyjny, w którym można zasięgnąć informacji o usłudze od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Istnieje również możliwość kontaktu telefonicznego: +48 (71) 71 99 999, bądź przez e-mail: bialystok@medasco.pl.

Red. PS / Fot. Pixabay