Upały nie ustępują. Lekarze wciąż apelują o rozwagę, ale także o to, by nie myśleć tylko o sobie. O ile o dzieciach, które są bardziej od dorosłych narażone na przegrzanie i odwodnienie, na ogół pamiętamy, o tyle zbyt często niedostatecznie otaczamy opieką osoby starsze.

Seniorzy to obok dzieci grupa najbardziej zagrożona skutkami działania wysokiej temperatury. Gdy słupki termometrów przekraczają 25 stopni i wciąż rosną, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarzy – uzupełniać płyny, pozostać w domu.

W tym wieku szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie, które zaburza pracę wielu narządów, m.in. nerek – mówi lekarz rodzinny Joanna Zabielska- Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. – Osoby starsze są na nie narażone dlatego, że w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Według niektórych badań wynika to z pogarszającego się z wiekiem funkcjonowania tych obszarów mózgu, które za to odpowiadają. Niektórzy pacjenci tłumaczą, że przyjmują niewiele płynów po to, by nie korzystać zbyt często z toalety, co jest dla nich uciążliwe np. z powodu niepełnosprawności. Bez względu jednak na przyczyny ograniczania napojów, jest to niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego zwłaszcza w gorące dni nie czekajmy, aż nasz bliski senior poprosi o coś do picia, tylko zadbajmy o to, by zawsze miał pod ręką przysłowiową szklankę wody, przypominajmy regularnie, by się napił, sprawdźmy, czy to zrobił. Warto też pomyśleć o wyręczeniu starszej osoby w codziennych czynnościach, nawet gdy nie mieszkamy razem. Chodzi zwłaszcza o wszystko, co wiąże się z wychodzeniem z domu, jak choćby zakupy czy sprawy w urzędach, które możemy załatwić za babcię i dziadka.

W okresie upałów, gdy nasz organizm łatwiej traci wodę, dorosła osoba powinna wypijać ok. 2-3 litrów płynów (licząc także soki, kefiry, zupy i inne płynne produkty). Spacery w takie dni są wskazane jedynie w godzinach porannych i wieczornych, starsze osoby nie powinny w ogóle wychodzić z domu w godz. 10-17.

W jaki sposób jeszcze można bronić się przed upałami?

Przebywając w domu, należy zasłonić okna oraz zadbać o odpowiednią wentylację zamkniętych pomieszczeń. Wychodząc z domu, należy pamiętać o nakryciu głowy, luźnym i jasnym ubraniu, zakrywającym jak największą powierzchnię ciała, okularach przeciwsłonecznych z filtrem oraz ochronnych kremach. Jeżeli widzimy kogoś potrzebującego pomocy – bezzwłocznie zadzwońmy pod numer 112.

Red. PS / Fot. Pixabay