„Uroczysko 2019 – XXIV Spotkania w Naturą I Sztuką” to już 24. edycja wydarzenia organizowanego w Supraślu. Stowarzyszenie Uroczysko przygotowało dla swoich gości wiele ciekawych atrakcji. W naszym artykule zdradzamy część z nich.

Co roku Uroczysko odbywa się w Supraślu, które jest zdaniem organizatorów „miejscem szczególnym – bliskim i odległym, realnym i mistycznym, centralnym i kameralnym”. Miasto położone jest nad rzeką Supraślą i znajduje się w centrum jednego z największych w Polsce Parku Krajobrazowego – Puszczy Knyszyńskiej. Uznawane jest także za uzdrowisko nizinno-borowinowe. To również zabytkowa „perła” Podlasia z 500-letnią tradycją. Już dziś – 9 czerwca – główna impreza plenerowa na Rynku Kościuszki. Warto tam być.

Jak twierdzą organizatorzy – Stowarzyszenie Uroczysko – „Każde Uroczysko ma swój temat przewodni, który wywodzi się z tematycznej sesji przyrodniczej, ale poprzez swoje różne odsłony, takie jak wystawa fotograficzna, plener plastyczny, książka, happening itp. – staje się symbolem danej edycji Uroczyska. Był już konik polski, bocian biały, wilk, sowa, orzeł, sosna, żuraw i żubr”.

W ramach Spotkań z Naturą i Sztuką odbywają się: zajęcia warsztatowe, koncerty muzyczne, wystawy, spektakle teatralne, spotkania autorskie, sesje przyrodnicze, rajdy i wycieczki przyrodniczo-turystyczne, spotkania z podróżnikami, pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, imprezy i festyny plenerowe, a wśród nich Festiwal Kuchni Regionalnych i Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej, a wszystko inspirowane przyrodą i kulturą pogranicza północno-wschodniej Polski.

Program tegorocznej edycji jest naprawdę bogaty i wydaje się, że każdy odnajdzie coś ciekawego dla siebie. Stowarzyszenie Uroczysko zaprasza m.in. na sesje naukowe o chronionych gatunkach Puszczy Knyszyńskiej, koncerty, Turniej Nalewek Puszczańskich, kiermasz zdrowej żywności i produktów regionalnych, projekcje filmowe, wystawy historyczne „Na dobre i na złe” oraz ‘Ach, co to był za ślub!”. Ponadto zorganizowano wiele imprez towarzyszących, jak choćby „Nietoperze o zmierzchu” – które daje możliwość podglądania razem z przyrodnikiem, jak nietoperze polują i piją z tafli wody, „Szeptuchy – tradycja Podlasia”, czy „Szwędaczki Supraskie” – 1,5h spacer z pochodniami a na trasie legendy Supraśla.

Jak widać wachlarz oferowanych atrakcji jest bardzo szeroki – a to tylko część z nich. Dokładny harmonogram imprezy można odnaleźć na stronie internetowej: www.uroczysko.pl Najbliższy weekend zapowiada się w Supraślu niezwykle ciekawie, więc koniecznie trzeba tam wyruszyć.

Red. Podlaski Senior / Fot. mat. org.