Już 10 czerwca 2019 roku panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Akcję organizuje przychodnia Wirtus Plus. W godzinach 9.00-12.00 wykonywane będą badania w mammobusie ustawionym przy ul. Szosa Baranowicka 80 w Sobolewie. Szczegóły w naszym artykule.

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Jest szczegółowa oraz pozwala wykryć zmiany patologiczne i raka na bardzo wczesnym etapie. Dzięki temu umożliwia rozpoznanie ewentualnych chorób jeszcze przed objawami klinicznymi, co daje lepsze rokowania i szanse na całkowite wyleczenie. Jak podkreślają lekarze, po menopauzie czułość badania jest najwyższa, więc tym bardziej zachęca się do niego panie.

Wirtus Plus czyni to w szczególny sposób – rozsyła kobietom po 50 roku życia listy z przypomnieniem o badaniach i konieczności kontroli. Apeluje o zadbanie o swoje zdrowie, dzięki któremu można dłużej cieszyć się życiem. Podkreśla, że w natłoku wszystkich obowiązków i spraw – z pozoru bardzo ważnych – istnieje ta najpilniejsza i najważniejsza: nasze zdrowie i życie. Zaproszenie i szansę na bezpłatne badanie daje Program Profilaktyki Raka Piersi, w ramach którego prowadzona jest akcja.

Kto może liczyć na bezpłatne badanie? Zgłaszać się mogą szystkie panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii lub otrzymały pisemne wskazanie do przeprowadzenia takiego badania po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia genetycznego. Na samo badanie należy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz zdjęcie lub płytkę z wcześniejszej mammografii.

Poprzednie edycje akcji cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wiele kobiet zadaje sobie jednak pytanie, czy tego typu badanie jest bolesne? Pani Teresa (56lat), która wykonywała je w zeszłym roku mówi:

Badanie nie jest bolesne, jedynie odczuwany jest pewien dyskomfort i ucisk. Jednak trwa bardzo krótką chwilę i naprawdę warto ten moment poświęcić, aby zadbać o siebie. Tym bardziej, jeśli jest to badanie bezpłatne.

Rzeczywiście, nie sposób polemizować z tym, że to idealna okazja do zadbania o swoje zdrowie. Akcja zorganizowana jest w słusznej sprawie, więc nie pozostaje nic innego, tylko zapisać się na badanie. Jak to zrobić? Wszystkie chętne panie powinny zarejestrować się telefonicznie: 885035635 lub (85) 6760332. Istnieje również rejestracja on-line: wirtusplus.pl.

Red. Podlaski Senior / Fot. Pixabay