Już od maja b.r. seniorzy mogą uczestniczyć w wykładach z profilaktyki zdrowotnej i zdrowego odżywiania oraz warsztatach gastronomicznych. A już wkrótce szkolenia lekarza geriatry oraz różne formy aktywności ruchowej na basenie i sali fitness. Zajęcia zorganizował PUTW w ramach projektu „Zdrowy i aktywny senior”.

Zajęcia odbywają się przy wsparciu finansowym MRPiPS w ramach Rządowego Programu na rzecz ASOS na lata 2014-2020. Głównym założeniem inicjatywy podjętej przez Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest promowanie działań na rzecz zwiększenia aktywności edukacyjnej seniorów w zakresie zdrowia.

Seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w warsztatach kulinarnych – mówi Eugeniusz Muszyc, prowadzący szkolenia na PUTW, technolog żywienia i dyplomowany dietetyk. – Na zajęciach dowiadują się, jak odżywianie wpływa na nasze zdrowie i w jaki sposób należy skomponować właściwą dietę dla osób starszych. Zwracam przy tym uwagę na potrzebę przygotowywania urozmaiconych posiłków, zawierających jak najwięcej witamin i mikroelementów.

Niestety przyzwyczajenia seniorów dotyczące stosowanej diety bywają różne – dodaje Eugeniusz Muszyc. – Osoby starsze często rezygnują z pełnowartościowych potraw z uwagi na jednoosobowe gospodarstwa lub ceny produktów. Tymczasem na warsztatach okazuje się, że to nie problem. Można szybko, łatwo i niedrogo przygotować niejeden zdrowy posiłek. Stąd obserwuję duże zainteresowanie seniorów tym tematem i nic dziwnego, biorąc pod uwagę to, że w naszym społeczeństwie wzrasta świadomość wpływu zdrowego odżywiania się na jakość życia. Dotyczy to też seniorów.

W części praktycznej uczestnicy zajęć przygotowują posiłki, wymieniają się swoimi doświadczeniami kulinarnymi, potrafią świadomie skomponować swój jadłospis z dbałością o dobór zdrowych składników. Spotkaniom towarzyszy świetna atmosfera, gdyż wszyscy znajdują przyjemność w późniejszej degustacji przygotowanych przez siebie i bogatych odżywczo potraw. Uczestnicy mogą liczyć na materiały szkoleniowe oraz książkę kulinarną – przydatne także po zakończeniu warsztatów.

W ramach projektu przewidziane są także zajęcia sportowe przeprowadzane pod okiem wykwalifikowanego trenera. Każdy z uczestników otrzyma karnet umożliwiający dostęp do siłowni, kompleksu basenowego, sauny, jacuzzi i zajęć aerobiku.
Ponadto zostanie uruchomiona Usługa Opiekuńcza i Asystencka oferująca wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, osób niesamodzielnych.

Zajęcia dydaktyczne, warsztatowe i seminaria oferowane przez PUTW cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem seniorów. To już kolejna inicjatywa Uniwersytetu, a w planach na 2019 rok jest jeszcze kilkanaście seminariów dla seniorów z całego województwa. Wszystkie osoby, dla których dbałość o zdrowie i aktywność społeczna są bliskie, zapraszamy do uczestniczenia w zajęciach PUTW.
Zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 600 500 815 oraz EMAIL: uniwersytet.podlaski@gmail.com

Red. Podlaski Senior / Fot. PS