Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc, by przejść na emeryturę. Warto odłożyć tą decyzję na nieco później. Dzięki temu nasze świadczenie może być wyższe. Powodem jest niekorzystna waloryzacja składek i kapitału początkowego.

Kiedy najlepiej mogę złożyć wniosek o emeryturę? Czy to musi być w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego czy może być później? Co dają mi kolejne miesiące, czy rok pracy? Ile będzie wynosić moja emerytura? – to najczęstsze pytania adresowane do doradców emerytalnych w podlaskich jednostkach ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa przeciętnie o 8 do 10 proc. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast czasami zapominają o tym, że na wysokość naszej emerytury ma wpływ również miesiąc, w którym składamy wniosek. Niekorzystnym terminem dla nowych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest to przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia – tłumaczy Katarzyna Krupicka.

Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą mieć świadczenie niższe, niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.
I tak przechodząc na emeryturę między czerwcem a grudniem składki będą zwiększone waloryzacją roczną w czerwcu, za I kwartał w lipcu i za II kwartał w październiku. Podobnie będzie, jeśli złożymy wniosek między styczniem a czerwcem. W tym wypadku obejmie nas waloryzacja za III kwartał przeprowadzana w styczniu i kwietniu, która dotyczy świadczeń z prawem właśnie od kwietnia.

Osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu objęta jest jedynie wskaźnikiem rocznym. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja, ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być wyższe. Jednak w celu uzyskania wyjaśnień, każdy może skorzystać z porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu.

Należy podkreślić, że na wysokość emerytur przyznawanych na ”starych” zasadach znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń i zmienia się wówczas kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te emerytury.

Red. PS / mat. ZUS/ fot. pafoto.pl