Moda na zdrowe odżywianie i sportowy tryb życia jest stale promowana i współcześnie bardzo pożądana. Coraz większą popularnością cieszą się treningi personalne, a sam zawód trenera jest obecnie bardzo na topie. Wielu osobom ćwiczenia na siłowni kojarzą się z osobami młodymi i w sile wieku. Czy słusznie? A może to jedynie stereotyp i siłownia to także atrakcyjne miejsce dla seniora? Na te i wiele innych pytań odpowiada w naszym dzisiejszym wywiadzie trenerka personalna, właścicielka Wygoda Fitness Club – Ewelina Zybko.

PODLASKI SENIOR: W mentalności wielu osób siłownia funkcjonuje jako miejsce przeznaczone dla osób młodych i wysportowanych. Czy zatem siłownia to odpowiednie miejsce także dla seniorów?

Ewelina Zybko: Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest to miejsce tylko dla osób młodych. Na siłowni bardzo szybko i bez problemu odnajdą się także seniorzy. Należy jednak wybrać taki klub, który sprosta oczekiwaniom osób starszych. Wydaje mi się, że odpowiednia siłownia dla seniora to taka, która jest niewielka i pozwala na ogromną swobodę.

Zauważa Pani seniorów u siebie na siłowni. Poleca Pani treningi „na własną rękę”, czy raczej pod okiem trenera?

– Oczywiście, seniorzy są u nas stałymi bywalcami. Myślę, że to głównie ze względu na kameralną atmosferę. Nasz najstarszy klient miał prawie osiemdziesiąt lat i doskonale sobie radził z treningami na maszynach. Myślę, że przynajmniej na początku swojej przygody z siłownią warto zasięgnąć informacji profesjonalnego trenera, który doradzi i pomoże uniknąć wszelakich kontuzji. Także przy treningu z ciężarami warto mieć przy sobie osobę, która nas wesprze.

Czy osoby starsze powinny się jakoś specjalnie przygotowywać do treningów? O czym należy pamiętać z uwagi na swój wiek i stan zdrowia?

– Przede wszystkim, jeśli senior jest pod stałą opieką lekarza, to powinien na początku zasięgnąć informacji, czy jego stan zdrowia pozwala mu na wysiłek fizyczny. W sytuacji, kiedy nie istnieją żadne przeciwwskazania, to taka osoba może rozpocząć treningi. Musi jednak pamiętać, że sam ruch to nie wszystko i przy większym wysiłku ogromną rolę odgrywa również dieta. Poza tym, trzeba pamiętać o sportowym stroju i odpowiednich butach, aby nie zrobić sobie żadnej krzywdy. No i obowiązkowo – butelka wody ze sobą na każdy trening.

W jakich sytuacjach seniorzy powinni jednak zrezygnować z siłowni? Istnieją jakieś przeciwwskazania?

– Tak jak mówiłam wcześniej – podstawą jest opinia lekarza o stanie zdrowia. W pozostałych przypadkach, należy obserwować swoje ciało i jeśli senior czuje, że coś mu nie służy lub jest mu za ciężko, to powinno się zrezygnować z danego ćwiczenia. Dodatkowo trzeba pamiętać również o tym, aby nie zaczynać od razu od ćwiczeń wymagających od nas ogromnego wysiłku. Stopniowo rozpoczynajmy swoją aktywność, zaczynając chociażby od dłuższych spacerów czy jazdy na rowerze.

Jakie ćwiczenia mogą bez problemu wykonywać na siłowni osoby starsze?

– Na pewno sprawdzi się orbitrek, rowerek i bieżnia. Atrakcyjne dla seniorów mogą okazać się również zajęcia zorganizowane, prowadzone przez profesjonalistów. Rozmaite formy aktywności, wskazane również dla seniorów, posiadamy w ofercie choćby naszego klubu – „Zdrowy kręgosłup”, „Pilates”, „REHA” oraz w oparciu o taniec „Salsation”. Myślę, że jest z czego wybierać i każdy może znaleźć coś dla siebie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą Wygoda Fitness Club i podjęcia aktywności.

Czy praca trenera daje Pani satysfakcję? Co Panią najbardziej motywuje?

– Oczywiście, ta praca jest bardzo satysfakcjonująca! Największą motywacją są dla mnie sami klienci i pozytywny odzew z ich strony. Do działania napędza mnie ich radość i uśmiech, które pojawiają się pomimo zmęczenia i ciężkich treningów. Ogromne zadowolenie daje mi również efekt, który osiągamy razem z klientami poprzez wspólną pracę.

Dziękuję za rozmowę.

Red. Podlaski Senior / Fot. PS