17 maja od godziny 10.00 do 13.00 białostoczanie mogli skorzystać z porad specjalistów w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie!” organizowanego przez oddział ZUS w Białymstoku. Czy wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem? Kogo można było spotkać i poprosić o opinię? To wszystko sprawdziła redakcja Podlaskiego Seniora.

Ekspertów było wielu. W tegoroczną akcję ZUS-u włączyły się takie instytucje jak: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI, Poczta Polska, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Agencja Zatrudnienia Fundacja Aktywizacja oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Specjaliści czekali na zainteresowanych, gotowi do pomocy w rozwiązaniu ich problemów i rozwiania wątpliwości. Stanowiska, przy których przyjmowali chętnych, opatrzone były plakietkami z nazwą instytucji oraz ulotkami z ofertą promocyjną. Każdy mógł więc bez problemu dotrzeć do tej organizacji, od której chciał uzyskać informacje. Czy osób starszych było wiele? Z tym większy problem, bowiem samych seniorów było mało. Zapytaliśmy o to terapeutkę ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI:

Jak dotąd seniorów nie było tak wielu. Spodziewaliśmy się większej frekwencji. Jednak ci, którzy nas odwiedzili, uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania – mówi pani Maria. – Obok na stanowisku prezentujemy prace naszych podopiecznych ze Stowarzyszenia – dodaje. – Jak można zauważyć, są one wykonane różnorodną techniką. Szczególnie pięknie wygląda decoupage. Seniorzy mają okazję zobaczyć, czym po części się zajmujemy i jakie aktywności proponujemy.

Rzeczywiście, zainteresowanych wydarzeniem nie było szczególnie wielu. Jedną z przyczyn takiej sytuacji mogła być niesprzyjająca aura. Pani Maria dodała, że być może informacje o wydarzeniu nie dotarły do szerokiego grona seniorów. Warto więc organizować tego typu akcje? Oczywiście, że tak! Są jak najbardziej potrzebne – dają konkretną wiedzę poprzez łatwy i bezpośredni kontakt z przedstawicielami instytucji, którzy na co dzień są często bardzo zajęci. Takie akcje poszerzają świadomość seniorów, dzięki czemu czują się oni bezpiecznie i stabilnie. Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia będą się cieszyły w przyszłości większą frekwencją.

Red. PS / Fot. PS