Wiosna zawitała na dobre. Mimo zmiennej jeszcze aury pogodowej miłośnicy ogrodów już nie mogą doczekać się ciepłych dni i prac na świeżym powietrzu. Wiele czynności pielęgnacyjnych i przygotowawczych do sezonu wykonujemy w maju. Z prośbą o cenne porady w tym zakresie zwróciliśmy się do architekta krajobrazu. Na pytania odpowiada Kinga Strurgulewska.

Podlaski Senior: Jakie prace w ogrodzie powinny być wykonane w maju?

Kinga Strurgulewska: Maj jest bardzo pracowitym, ale i zarazem pię¬knym miesiącem dla każdego ogrodnika. Jest to idealny czas na sadzenie drzew i krzewów, roślin jednorocznych, wieloletnich oraz cebul. Jeśli pogoda pozwoli, można postawić małą szklarnię, tunel pod warzywa, a nawet odświeżyć małą architekturę np. ławki, stoliki, karmniki dla ptaków. W maju musimy również pamiętać o pielęgnacji już istniejących w naszym ogrodzie roślin i trawniku. Ważnymi zabiegami są również: pielenie, nawożenie roślin wieloletnich oraz ściółkowanie, szczególnie roślin kwaśnolubnych.

Każdy z nas nie może się już doczekać warzyw i owoców z własnego ogrodu. Zanim to nastąpi jednak, musimy – chcąc nie chcąc – uzbroić się w cierpliwość. W jaki sposób i kiedy najlepiej zakładać ogródek warzywny?

– Maj jest dobrym czasem na założenie warzywnika, jeśli nie został on przygotowanyw kwietniu. Rabaty wyznaczamy za pomocą palików i sznurka i przekopujemy na głębokość sztychówki. Jeśli jesienią dodano nawozu organicznego, sadzone rośliny będą mieć więcej energii na rozwój. Po wyrównaniu i zaznaczeniu grządek sadzimy rośliny wcześniej wysiane do inspektów lub siejemy. Jest to zależne od tego, jaki efekt nas interesuje. Dobrze jest przykryć grządki włókniną na noce, aby nasiona i sadzonki nie przemarzły, szczególnie w okresie ostatnich przymrozków w połowie miesiąca nazywanymi Zimnymi Ogrodnikami.

Jakie rośliny sadzimy wiosną? Które z nich sprawdzą się w ogródkach działkowych?

– Wiosna to dobry czas na sadzenie wszystkich roślin. Maj jest dobrym miesiącem
do adoptowania krzewów i drzew iglastych. Równie dobrze zniosą sadzenie rośliny liściaste, nawet te, które kwitną w tym momencie m. in. rododendrony i azalie. Należy jednak pamiętać, że muszą być to już rośliny uprawiane w pojemnikach, z rozwiniętą bryłą korzeniową. Jednak najwięcej radości dla każdego ogrodnika przyniosą rośliny jednoroczne. Te sprawdzą się idealnie zarówno w ogródkach działkowych, jak i na tarasach czy balkonach. Do tej grupy można zaliczyć: pelargonie, begonie, aksamitki, coleusy, słoneczniki zwyczajne. Nie należy zapominać również o roślinach cebulowych i bulwiastych, tj; mieczyki, tulipany, hiacynty czy czosnki ozdobne.

Jakie gatunki roślin są modne w ostatnich latach? Czy są łatwe w uprawie?

– Najnowsze trendy w ogrodnictwie zwracają się ku naturze i ogrodom naturalistycznym. Nowoczesne założenia nadal są z chęcią stosowane, a grody i rabaty o prostych, równoległych do siebie kształtach równoważą się z delikatnymi formami roślin. Modne są przede wszystkim trawy ozdobne, które nie mają zbyt dużych wymagań siedliskowych w porównaniu, jaki dają efekt – od lata aż do wczesnej wiosny. Większość z nich toleruje mocne słońce i półcień. Co do gleby – wystarczy im podłoże średnio żyzne, przepuszczalne. Zachęcam do wypróbowania roślin z gatunków:
– Turzyc, np. turzyca Graya (łac. Carex grayi), turzyca Buchanana (łac. Carex buchananii) turzyca japońska (łac. Carex morrowii);
– Rozplennic: rozplenica japońska ‘Hameln’ (łac. Pennisetum alopecuroides) Rozplenica japońska 'Fireworks’ (łac. Pennisetum alopecuroides), Rozplenica japońska 'Moudry’ (łac. Pennisetum alopecuroides);
– Miscantów: miskant chiński (łac. Miscanthus sinensis) w odmianach, miskant cukrowy (łac. Miscanthus sacchariflorus) w odmianach oraz miskant olbrzymi (łac. Miscanthus ×giganteus).

Roślinom dodaje uroku piękne tło. A zatem, w jaki sposób można już wiosną zadbać o trawnik, aby wyeksponować jego soczystą zieleń?

– Soczysty, gęsty i zielony trawnik potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok, ale najważniejszy jest okres wiosenny. To jest już ostatnia chwila na zabieg wertykulacji – nacinania połaci trawy i usuwania nadmiaru mchu i filcu. Drugim ważnym zabiegiem jest aeracja, która pozwala na zwiększony dopływ tlenu dzięki spulchnieniu i rozluźnieniu gleby. Nawożenie i podlewanie jest równie ważne. Odpowiedni nawóz dostosowany do rodzaju trawnika pomoże po zimie odzyskać pożądany kolor i gęstość. Trawę najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub pod wieczór, kiedy temperatura nie jest wysoka, a słońce jest nisko.

Dziękuję za rozmowę.

Red. Podlaski Senior / Fot. Pixaby