Seniorzy przybyli z wielu Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu. Pogoda dopisała, także dobry humor. Wszyscy spodziewali się rzetelnych informacji, ciekawych wykładów i znakomitej zabawy. Nie zawiedli się.

24 kwietnia w Filharmonii w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej 2 w Białymstoku odbyła się druga już edycja Forum Seniora. Organizatorem seminarium była Polska Press Grupa, partnerem – Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Forum otworzył prezes PUTW Paweł Backiel (na zdj.), zapraszając jednocześnie do korzystania z zajęć dla seniorów proponowanych przez uniwersytet. W programie zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładów z zakresu zdrowia, technologii oraz bezpieczeństwa.

Prelekcję na temat prawa emerytalnego wygłosiła rzecznika prasowa ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka.

Cieszę się z przyjazdu tutaj – przyznaje jedna z uczestniczek, pani Krystyna z Białegostoku. – Myślę, że ważne jest to, żeby wiedzieć, jak naliczane są nasze emerytury.

Duże zaciekawienie wśród seniorów wzbudził wykład Sylwestera Pilipczuka, trenera biznesu, mentora i wykładowcy MBA na temat manipulacji. W wystąpieniu w lekki, czasem żartobliwy sposób został poruszony temat sposobów obrony przed nieuczciwymi praktykami niektórych sprzedawców. Sylwester Pilipczuk podkreślał, że to właśnie seniorzy – z racji ufności i otwartości na drugiego człowieka – są grupą szczególnie narażoną na oszustwa, dlatego warto przestrzegać przed osobami, które dla osiągnięcia swojego celu, stosują bezwzględnie perswazję i manipulację.

Oczywiście wiedziałam, że są takie sposoby – mówi inna uczestniczka, pani Joanna. – To, czego się dowiedziałam, przyda mi się w różnych sytuacjach. Teraz już bardziej wiem, na co zwracać uwagę podczas zakupów, żeby nie być oszukanym. Będę lepiej przyglądać się ludziom i temu, co mówią w czasie sprzedaży.

O diagnostyce i objawach choroby Alzhaimera opowiadał dr n. med. Jacek Dobryniewski z Podlaskiego Centrum Psychogeriatrii. Natomiast Paweł Dunaj, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, radził, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Swoje „pięć minut” miała także nasza redakcja. Beata Ptaszyńska, redaktor naczelna strony podlaskisenior.com przedstawiła portal i zachęciła wszystkich obecnych do współpracy.

Na zakończenie spotkania czekała na seniorów niespodzianka – występ artystyczny w wykonaniu zespołu Ocean Życia z Suwałk. Uczestnicy wydarzenia podziwiali też taniec w wykonaniu seniorek z Grajewa.

Na forum przybyli seniorzy z różnych stron Podlasia. Wspólnie się bawili i wymieniali doświadczeniami. Była to doskonała okazja do spędzenia czasu aktywnie, w gronie znajomych i przyjaciół. Czekamy na kolejną edycję!

Red. PS / Foto: PS