„Serce od serca” to charytatywny projekt, który w Polsce ruszył we wrześniu 2018 roku. Od lutego zawitał na Podlasie z inicjatywy Małgorzaty Zbyryt – koordynatorki projektu w województwie podlaskim, która ostatnio w Białostockim Centrum Onkologii zachęcała do szycia specjalnych poduszek w kształcie serca, które pomagają w rehabilitacji pacjentkom po mastektomii. Inicjatywę wsparł Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki (na zdj.) Na czym polega akcja i w jaki sposób mogą ją wesprzeć seniorzy? [NASZ WYWIAD]

Podlaski Senior: Na czym polega projekt „Serce od serca”?

Małgorzata Zbyryt: Projekt polega na szyciu poduszek w kształcie serca, które wspierają rehabilitację pacjentów po mastektomii na każdym etapie – zarówno zaraz po operacji, jak i wtedy, gdy operacja była wcześniej. Wycięcie węzłów chłonnych zaburza krążenie limfy. Noszenie poduszki powoduje ulgę w obszarze zabiegu. Poduszka może łagodzić ból nacięcia chirurgicznego, chronić przed przypadkowymi uderzeniami, pomagać w łagodzeniu obrzęku i zmniejszać napięcie barku.

Od kiedy trwa akcja?

– Projekt „Serce od serca” funkcjonuje w Polsce od września 2018 roku, ale na świecie szycie poduch pomagającym kobietom po nowotworach piersi jest praktykowane już od wielu lat. Pierwsze poduszki były szyte w Polsce przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku w Warszawie.

Jest Pani koordynatorką projektu w naszym województwie. Czy dostrzega Pani zainteresowanie inicjatywą?

– Tak, do tej pory sporo placówek i instytucji włączyło się w akcję. Pierwsze poduszki na Podlasiu szyłam sama, następie w akcję włączyły się koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich w Gródku. Poduszki szyto już w Goniądzu, w Michałowie i w Białymstoku.

W akcji czynny udział biorą wolontariusze. Czy seniorzy są także mile widziani? Poradziliby sobie z tym zadaniem?

– Oczywiście! W Gródku w spotkaniu otwartym wzięły udział panie ze Stowarzyszenia Aktywny Senior i świetnie im szło. Seniorzy – a szczególnie seniorki – są doświadczone w szyciu, często mają też w domu skrawki materiałów i zawsze znajdą czas, żeby zrobić coś dobrego.

Ile serc udało się już uszyć na Podlasiu?

– Obecnie w Podlaskiem mamy uszytych ok. 400 poduch, a w Polsce już 8,5 tysiąca. Zachęcam wszystkich, w tym również seniorów, do wzięcia udziału w projekcie.

W jaki sposób można dołączyć do akcji? Gdzie należy się zgłosić?

– Idea projektu jest prosta – zainteresowane osoby spotykają się w ośrodkach kultury lub domach i wspólnie szyją poduszki w kształcie serca. Do akcji może przyłączyć się każdy, na różne sposoby. Można przyjść na otwarte spotkanie, można zrobić to samemu w domu i dostarczyć ją do Białostockiego Centrum Onkologii, można też przynieść materiały na poduszkę lub wesprzeć akcję finansowo.

Dziękuję za rozmowę.

Red. Podlaski Senior / Fot. M. Zbyryt