Karta Dużej Rodziny jest doceniana przez jej posiadaczy. W 2019 roku uprawnienie do Karty Dużej Rodziny zyskali wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Tak więc seniorzy mogą także liczyć na ulgi z tego tytułu. Jak wyrobić kartę i z jakich zniżek można już dziś skorzystać?

Wniosek o Kartę Dużej Rodziny należy złożyć w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. Wzór wniosku zawiera dwie strony do wypełnienia danych członka rodziny wielodzietnej – strony te należy powielić w zależności od liczby członków rodziny, których dotyczy dany wniosek. Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie każdej osobie zgłoszonej we wniosku.

Jak być może już Państwo wiedzą, z początkiem tego roku rozszerzyliśmy dostępność Karty Dużej Rodziny – zachęca seniorów do wyrabiania Karty Dużej Rodziny minister Elżbieta Rafalska. – Dzisiaj wystąpić mogą o nią wszyscy, którzy wychowali co najmniej troje dzieci. Dochodzą mnie informacje, że spora część osób, którym Karta Dużej Rodziny przysługuje, nie jest tego świadoma. Gorąco zachęcam do zgłaszania się po nią. Daje ona różne zniżki i ulgi ustawowe.

Kartę Dużej Rodziny wspiera przeszło 5 tys. partnerów w ponad 20 tys. punktów w całej Polsce. Miejsca, w których przysługują ulgi z Kartą Dużej Rodziny, oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Z pewnością wielu z Państwa ma w swoim otoczeniu rodziców trójki czy większej liczby dorosłych już dzieci, a może dotyczy to właśnie Państwa. Nie ma znaczenia, w jakim wieku są dzisiaj dzieci – wszystkim, którzy w przeszłości wychowali co najmniej troje dzieci, przysługuje prawo do Karty Dużej Rodziny – dodaje minister Elżbieta Rafalska.

Oprócz zniżek na przejazdy kolejowe czy darmowe wstępy do parków narodowych, od 2019 roku doszły nowe przywileje: tańsze paliwo, promocje przy zakupach, zwrot opłat w banku.

Rodziny mogą liczyć nawet na 3 tys. zł dopłaty do zakupu kotła gazowego, dzięki podpisaniu umowy ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, która została partnerem KDR. Jak poinformowano podczas uroczystego podpisania umowy, oferowane przez PGNiG dopłaty do wymiany dotychczasowych źródeł ciepła na kotły gazowe wpisują się w rządowe działania antysmogowe i prorodzinne.

PZU zadeklarował dużym rodzinom zniżki w ubezpieczeniach. Grupa PZU proponuje atrakcyjne zniżki na produkty ubezpieczeniowe i usługi medyczne oferowane przez należące do niej spółki. PZU zapewni 10 proc. zniżki na nowe ubezpieczenie mieszkaniowe PZU Dom i 10 proc. na ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer.

W ramach oferty dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, Bank Pekao S.A. zaoferuje od 1 czerwca br. kompleksową promocję dot. większości produktów. Rodziny z KDR zyskają między innymi zwrot 5 proc. miesięcznie do 600 zł w 2 lata za rachunki domowe opłacane z kont, w tym Konta Przekorzystnego. Pekao S.A. zaoferuje również tańsze kredyty hipoteczne z obniżoną o 0,2 p.p. marżą i prowizją ograniczoną do 1 proc. oraz Pożyczkę Przekorzystną z niską prowizją 3 proc. i oprocentowaniem 7,77 proc..

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą kupować bilety LOT-u ze zniżką. Pasażerom z rodzin wielodzietnych przysługuje 10-procentowa zniżka od taryfy biletowej. Dzięki KDR uzyskać można także 50 proc. rabatu od usług dodatkowych, np. opłat: za bagaż (w przypadku taryfy Saver), dodatkowy bagaż, przewóz sprzętu sportowego, wybór miejsca w samolocie.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają rabat w wysokości 8 gr/litr paliwa podstawowego i 10 gr/litr w przypadku paliw premium, np. Shell V-Power, a także 3 gr/litr przy zakupie Shell AutoGas.

Przypomnijmy, że wciąż można skorzystać ze zniżek na przejazdy kolejowe – 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne. Można uzyskać 50% (ojciec, matka, macocha i ojczym) lub 75% (dzieci) ulgi podczas opłaty za paszport.
Helios oferuje 20% rabatu na bilety do kina, 30% rabatu na napoje z dystrybutora oraz 30% zniżki na popcorn (zniżki z Kartą Dużej Rodziny obowiązują codziennie oprócz wtorków). Natomiast Carrefour proponuje zniżkę do 10% za całość zakupów we wszystkie dni tygodnia w postaci e-kuponu na okaziciela, przy dokonaniu w sklepie jednorazowo zakupów za min. 50 zł.

Z Kartą Dużej Rodziny można też odebrać przyśpieszony zwrot zeznania rocznego w ciągu 30 dni. Chcąc otrzymać zwrot podatku dochodowego w takim trybie należy poinformować Urząd Skarbowy o posiadaniu ważnej Karty Dużej Rodziny, wskazując nr Karty w druku rozliczenia PIT-37 – pole 139, PIT-36 – pole 436, PIT-28 pole 153. Zeznanie należy złożyć drogą elektroniczną. Nie jest to trudne, gdyż od początku lutego 2019 r. funkcjonuje Twój e-PIT.

To tylko niektóre z możliwości. Jedno jest pewne – po okresie, w którym do Karty Dużej Rodziny przystępowali sprzedawcy towarów i usług, w tym turystycznych i kulturalnych (np. kina, muzea) mamy zupełnie nową odsłonę, poszerzoną ofertę zniżek, z której warto skorzystać.

Red. PS, źródło: gov.pl / Fot. PS