Już w najbliższą niedzielę – 7 kwietnia 2019 roku – na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbędzie się Białostocki Jarmark Wielkanocny. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku potrwa od godz. 9:00 do 15:00. Wśród wystawców będzie można spotkać również przedstawicieli z Białorusi i Litwy. Jarmark to doskonała okazja do zaopatrzenia się w regionalne specjały i rękodzieła.

Swoją historią jarmarki sięgają jeszcze czasów średniowiecznych. Przez wieki była to podstawowa forma handlu i wymiany dóbr. Corocznie organizowano je o stałych porach i najczęściej odbywały się przy okazji święta kościelnego. W Polsce jarmarczna tradycja rozwinęła się w XIII w. – początkowo głównie w Gdańsku i we Wrocławiu. W Białymstoku przywilej na organizację jarmarków miejskich nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 roku.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku dokłada wszelkich starań, aby kultywować tradycję jarmarczną i od 1991 roku stale organizuje Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia. Nie inaczej jest i w tym roku.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku od lat rokrocznie przypomina białostoczanom handlowe tradycje zapoczątkowane przez Jana Klemensa Branickiego w roku 1723 – podkreśla Barbara Muszyńska – kierownik Działu Promocji i Edukacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wtedy to hetman, na mocy przywileju nadanego przez króla Augusta II Mocnego, zorganizował pierwszy jarmark w drugą niedzielę po Wielkanocy. Ta historyczna tradycja handlowania w centrum miasta warta jest przypominania i kultywowania, przywołuje bowiem klimat dawnego Białegostoku, gwarnego rynku w dzień targowy.

Dlatego zapraszamy i w tym roku w najbliższą niedzielę 7 kwietnia 2019 r. w godz. 9.00 – 15.00 na Rynek Kościuszki, gdzie wokół Ratusza odbywać się będzie Białostocki Jarmark Wielkanocny – dodaje Barbara Muszyńska. 150 wystawców będzie oferowało do sprzedaży – jak to przed Wielkanocą – palmy, pisanki, cukrowe baranki i zajączki, świąteczne stroiki z suchych kwiatów i wykonane na szydełku, szydełkowe i haftowane serwetki, serwety i obrusy, koszyki w wielkim wyborze. Na stoiskach znajdziemy też tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta i sękacze, ręcznie wyrabiane cukry, obwarzanki, miody, zioła i przyprawy, nalewki, miody pitne, piwo, kiszonki, soki. Będą oferowane: ręcznie wykonywana ceramika, wyroby z wikliny i drewna, ręcznie wykonane zabawki z drewna i tkanin, wycinanki, grafiki i doskonałe naturalne mydła i kosmetyki i wiele innych wyrobów. Do wiosennego ogrodu będzie można zakupić sadzonki kwiatowe.”

Jak widać, organizatorzy wydarzenia przygotowali dla nas w tym roku wiele atrakcji. Zakupy na jarmarku bez wątpienia mogą pomóc nam w organizacji świąt i zaskoczyć naszych gości przy wielkanocnym stole. To na pewno idealna okazja na pozyskanie tradycyjnych i wartościowych produktów w scenerii dawnego Białegostoku, który tętnił życiem ulicznego handlu.

Red. Podlaski Senior / Fot. M. Węcław