Przed nami 8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku oraz towarzyszący im Festiwal literacki „Na pograniczu kultur”. Od 12 do 14 kwietnia 2019 roku Białystok ponownie będzie obchodził trzydniowe święto książki! Oba wydarzenia odbędą się w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Odeskiej 1 i w Białostockim Teatrze Lalek. Czy warto w nich uczestniczyć?

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Sąsiedzi, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki oraz Białostocki Teatr Lalek. W rozmowie z Redakcją Seniora zdradzono nam kilka szczegółów na temat zbliżających się targów:

8. Międzynarodowe Targi Książki oraz Festiwal literacki „Na pograniczu kultur” w Białymstoku to imprezy, które pozwolą mieszkańcom województwa podlaskiego na bezpośredni kontakt z autorami i wydawcami książek z Polski i ze świata – informuje Beata Szymaniuk z Fundacji Sąsiedzi. Wydarzenia skierowane są do dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego. W ofercie programowej znajdują się m.in. prezentacje nowości wydawniczych, spotkania autorskie, działania edukacyjne (warsztaty, zajęcia dla dzieci i młodzieży) oraz konkursy i imprezy towarzyszące.

Chcemy, by wydarzenia stały się ważnym elementem w kształceniu nawyków potrzeby sięgania po książkę i świadomego jej wyboru – dodaje Beata Szymaniuk. Zgodnie z przyjętym założeniem, tegoroczna edycja, a także kolejne odsłony Targów Książki oraz Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” w Białymstoku mają stać się czołową imprezą dedykowaną wszystkim czytelnikom w tej części Polski.

Wydarzenie będzie okazją do spotkania około 90 wydawców z całej Polski (m.in. Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Literackie, Agora S.A., Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwa Sejmowe, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Edycja Świętego Pawła, Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze) oraz wystawców z zagranicy (Białoruś). Podczas Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” odbędzie się 40 spotkań autorskich.

Warto być z nami w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki, żeby poczuć niezwykłą atmosferę towarzyszącą tym wydarzeniom – zaprasza Beata Szymaniuk.

Nie tylko słowa inicjatorów wydarzenia brzmią zachęcająco. Na facebookowym profilu Targów Książki co rusz pojawiają się podsycające apetyt informacje i nazwiska znanych osobistości, które zawitają w tych dniach do stolicy Podlasia. Swoją obecnością zaszczycą nas m.in. Chris Carter, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Grzegorz Kasdepke, Jacek Hugo-Bader, Jerzy Bralczyk, Lucyna Kirwil, Joanna Bator, czy Marcin Wicha. Nazwiska wszystkich autorów, których będzie można spotkać w trakcie wydarzenia, oraz wykaz wydawnictw, znajdują się w programie festiwalu dostępnym m.in. na facebookowej stronie Targów Książki. W trakcie trzydniowego święta – na wyznaczonych stanowiskach – pisarze będą także spotykać się z czytelnikami i podpisywać swoje książki.

Ale to nie koniec atrakcji. Tegorocznym targom towarzyszy bowiem wystawa „Kreską polskich i szwedzkich ilustratorów” przygotowana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, którą można obejrzeć od kwietnia w foyer Białostockiego Teatru Lalek. Oprócz tego zorganizowano również konkurs fotograficzny „Najlepsze zdjęcie z książką”. Potrwa on od 20 marca do 3 kwietnia 2019 r. Jest on przeprowadzany na facebookowym profilu Targów Książki – tam odnajdziemy także dokładny regulamin obowiązujący uczestników konkursu oraz informacje o nagrodach.

Dodatkowo organizatorzy przewidzieli warsztaty literackie, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Czytane jest the best!” towarzyszącego targom i duże rabaty na książki wystawców. Ponadto, licealiści będą mogli wziąć udział w warsztatach z języka angielskiego, a najmłodszym przygotowano warsztaty literacko – plastyczne „Pierwsza pomoc Cecylki Knedelek” (6+) i „Białystok niepodległy od 100 lat” – warsztaty dla dzieci stworzone przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (7-9 lat).

Wśród wydarzeń towarzyszących targom warto wymienić również koncert „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”, który odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19:00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. O tej współczesnej interpretacji poezji i przekładzie tekstów na język ukraiński było już głośno jakiś czas temu. Ukraiński zespół Haydamaky we współpracy z polskim pisarzem Andrzejem Stasiukiem wykonają utwory, które pojawiły się na skomponowanej przez nich płycie. Na albumie pojawiają się polskie wykonania tekstów Mickiewicza, jak również ich ukraińskie tłumaczenia. Na początku tego roku projekt zespołu i Stasiuka został nominowany do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii muzyki folkowej/muzyki światowej.

Jak widać, organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji dla każdego. Bez wątpienia w wydarzeniu wezmą udział wszyscy miłośnicy książek, którzy pragną spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami i zdobyć od nich autograf. Wolontariuszka Kasia, która pomagała w organizacji targów w latach ubiegłych, zdradza, iż impreza cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem i warto wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu.

Red. Podlaski Senior / Fot. Facebook Targów Książki