Media społecznościowe to współcześnie bardzo istotne formy komunikacji. W dobie rozwiniętych technologii i internetu wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie bez nich choćby jednego dnia. Szczególną popularnością cieszą się w gronie młodzieży. A jak sytuacja wygląda wśród seniorów?

Termin media społecznościowe wywodzi się od angielskiego Social Media. Jego znaczenie jest bardzo szerokie i mówiąc w skrócie, obejmuje wszelkie formy komunikacji, które odbywają się przez internet. Współcześnie do najbardziej popularnych serwisów społecznościowych należą m.in. : Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter oraz YouTube. Bardzo modne są również blogi – dzienniki internetowe.

Każde z tych mediów daje możliwość realizacji podstawowych celów procesu komunikowania się – dążenie do informowania, ekspresji i oddziaływania na odbiorcę. Ważną rolę odgrywają w nich komentarze, które pozwalają na kontakty między użytkownikami i bieżącą wymianę opinii. Z racji na to, iż dostęp do internetu jest obecnie bardzo prosty, to sama komunikacja również stała się o wiele łatwiejsza oraz możliwa do przeprowadzenia w każdym miejscu i o każdej porze. I to już nie tylko komunikacja w rozumieniu rozmowy słownej, lecz coraz częściej przybierająca formę informacji zdjęciowej/obrazkowej (np. w aplikacji Snapchat).

Media społecznościowe są obecnie bardzo modne i przeważająca część młodzieży chętnie korzysta ze wszystkich wyżej wymienionych serwisów. Co więcej – media typu Instagram czy YouTube stały się współcześnie także sposobem na zarabianie pieniędzy i autopromocję. Kreując w odpowiedni sposób swój wizerunek, można zyskać ogromną popularność i pobierać dochody z prowadzenia określonej działalności – np. poprzez prezentowanie stylizacji na zdjęciach, czy nagrywanie tzw. vlogów (wideoblogów – blogów internetowych w postaci filmików). W promowaniu i zdobywaniu fanów (tzw. fallowersów, ‘obserwatorów’) ogromną rolę odgrywają właśnie Social Media. Przez to zjawisko wykształciły się nawet nowe nazwy zawodów, takie jak: bloger/blogerka, czy vloger/vlogerka.

Warto sobie zadać pytanie, czy za takim rozwojem technologii nadążają osoby starsze? Okazuje się, iż zdania są tutaj podzielone. Obserwuje się pokaźne grono użytkowników portalu Facebook w wieku 50+. Jedną z aktywnych użytkowniczek serwisu jest pani Ania (53 lata). Jak sama mówi, korzysta z mediów bardzo często, ponieważ przydaje jej się to w pracy w szkole. Kobieta czerpie z portali inspiracje do tworzenia nowych pomocy, które mogą zaciekawić uczniów. Ponadto, poprzez Messengera (komunikator internetowy służący do wymieniania wiadomości, zdjęć, filmów, plików itp.) rozmawia ze swoimi znajomymi.

To bardzo wygodna i szybka forma kontaktu – podkreśla. Odkąd z niej korzystam, rzadko wysyłam SMS-y.

Z mediów społecznościowych korzysta również pani Barbara Stopa-Dyrda (na zdjęciu), która na co dzień mieszka we Włoszech.

Tak, korzystam z madiów społecznościowych, zwłaszcza tych dotyczących zdrowia – podkreśla. Bardzo lubię czytać opinie innych ludzi, obserwować ich zmagania w walce o zdrowie i dobre samopoczucie. Ciekawią mnie różne nowości w żywieniu oraz rozmaite rodzaje naturalnych kuracji i oczyszczania organizmu.

Poza tym – dodaje- lubię być w kontakcie z innymi ludźmi, którzy mają podobne do mnie zainteresowania. Fajnie jest mieć kogoś, kto doradzi i wesprze w każdej chwili. Również ze względu na wykonywaną pracę nie mam codziennej możliwości bezpośredniego kontaktu z ludźmi, a poprzez media jest to możliwe. Mieszkam we Włoszech i mam potrzebę czytania oraz rozmawiania po polsku.

Pani Basia zaraża na Facebooku swoim pozytywnym nastawieniem, przesyła radosne pozdrowienia i optymistyczne zdjęcia. Niejednemu dodała otuchy w trudnych chwilach i udzieliła dobrych rad. Nie bez przyczyny posty Pani Basi spotykają się z szerokim odbiorem i pokaźnymi „lajkami”.

Wśród wymienionych wcześniej mediów społecznościowych wystąpił również YouTube – to właśnie z niego najczęściej korzysta Pan Zbigniew (55 lat). W wolnym czasie bardzo często słucha tam muzyki, ogląda udostępnione filmy oraz skróty meczów. Mówi, że to doskonały sposób na zabicie nudy i do tego dostępny od ręki.

Jednak znajdą się i osoby, które nie mają już tak pozytywnego podejścia do Social Media. Przykładem jest Pani Aniela (60 lat), która zapytana o media społecznościowe, stwierdziła:

Nie mam czasu na taką formę komunikacji. Jeśli chcę kogoś o coś zapytać, to po prostu dzwonię. Nie wykorzystuję ich też jako formy rozrywki. W wolnym czasie wolę poczytać książki lub zająć się moim hobby. Naprawdę, wolę to co realne, namacalne, niż wirtualny świat.

Jestem zbyt zajęty na takie rzeczy – podobne zdanie wyraził Pan Krzysztof (63 lata). Nie korzystam z komunikacji internetowej, chociaż posługuję się internetem. Najczęściej robię przelewy bankowe i jakieś drobne zakupy.

Jak widać, zdania osób starszych są zróżnicowane. Zauważalne jest, iż korzystanie z mediów społecznościowych zależne jest przede wszystkim od znajomości technologii – obsługi komputera, wieku osób, ich aktywności oraz środowiska, z którego się wywodzą. Ludzie, którzy są zaangażowanymi użytkownikami, wychwalają jednak zgodnie ogromną wygodę i szybkość tej formy komunikacji oraz możliwość łatwego kontaktu z innymi ludźmi.

Red. Podlaski Senior/ Fot. Podlaski Senior