Coraz więcej seniorów postanawia zaufać bankom i decyduje się na założenie własnego konta. ZUS przekazuje już ponad 73 proc. świadczeń na rachunki osobiste. Dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał tylko co drugi emeryt. Obecnie w województwie podlaskim z 200 tys. wypłacanych świadczeń emerytalnych tylko 50 tys. przynosi do domu listonosz.

W 2005 r. wypłaty na rachunek rozliczeniowy wynosiły ponad 40 proc., a w 2008 r. to już połowa. Emeryturę w formie bezgotówkowej w ubiegłym roku najczęściej wybierali mieszkańcy województwa opolskiego – 81 proc., a następnie podlaskiego – 78 proc. Zaś w województwie świętokrzyskim, małopolskim i zachodniopomorskim ponad 30 proc. emerytów wybiera w dalszym ciągu gotówkę.

ZUS od wielu lat organizuje specjalne programy skierowane do banków, które mają na celu promocję bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Dzięki temu w ich propozycjach coraz częściej znajdują się oferty skierowane do  starszych klientów. Zapewniają one dostęp do w zupełnie darmowych kont.

W lipcu u roku ZUS zawarł umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Bankiem Pocztowym. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie renta lub emerytura. Otrzymywanie wypłaty na konto to przede wszystkim wygoda, większe bezpieczeństwo, ale także mniejsze koszty obsługi świadczeń dla ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Konto Aktywny Nestor  Banku Pocztowego zostało przygotowane z  myślą o osobach starszych. 4,7 tys. placówek pocztowych gwarantuje dostęp do rachunku osobistego. Istnieje również możliwość otrzymania do 50 zł zwrotu miesięcznie m.in. za zakupy dokonywane w aptekach. Bank oferuje unikalną na rynku usługę dostarczenia gotówki przez listonosza za jedyne 2 zł niezależnie od miejsca, gdzie aktualnie przebywamy.

Możemy poprosić o dostarczenie pieniędzy do domu, do sanatorium, na wczasy, czy do rodziny. Konto Aktywny Nestor pozwala bezpłatnie wypłacać gotówkę także w bankomatach Planet Cash. Porozumienie o współpracy Banku Pocztowego i ZUS zawarte zostało na dwa lata.

Oprac. Red. Podlaski Senior / Fot. pixabay.com