Okazuje się, że tak stare dłonie, zmęczone pracą, radzą sobie ze wszystkim – mówi jedna z uczestniczek zajęć w Dziennych Domach i Klubach „Senior+”. Dla jednych seniorów takie zajęcia to rozrywka, dla innych – lekarstwo na samotność. Dla nas wszystkich aktywni seniorzy są jak bonus – możemy czerpać z ich życiowego doświadczenia.

Najlepszym lekarstwem samotnego człowieka jest drugi człowiek – uważa Janina Górska, która uczęszcza na zajęcia do Dziennego Domu Senior+ w Łomży. – Przychodzę tu na kilka godzin. Trzeba o siebie zadbać, obowiązkowo wstać, nie chodzić po własnym mieszkaniu bez celu i rozważać o swoim wieku i osamotnieniu – opowiada seniorka i przyznaje, że udział w zajęciach jest dla niej zbawieniem, właśnie lekarstwem na samotność.

Takich historii jest zdecydowanie więcej – wszędzie tam, gdzie funkcjonują Dzienne Domy i Kluby dla seniorów. Ci, którzy korzystają z zajęć organizowanych w placówkach, mówią zgodnie o wspólnocie, pielęgnowanych przyjaźniach, poszerzanych horyzontach, wspominanym już lekarstwie na samotność. Ale też o zabawie i rozrywkach – porannej gimnastyce, lepieniu pierogów, wystawianiu jasełek, pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem czy wyjściach do operetki.

Seniorzy mówią po prostu o aktywnym życiu, tak ważnym w dostojnym wieku.

„Stare dłonie radzą sobie ze wszystkim”

Haftowanie, decupage, malowanie na szkle – okazuje się, że tak stare dłonie, które są zmęczone pracą, radzą sobie ze wszystkim. Poznaliśmy nowe techniki, metody i przede wszystkimi dowiedzieliśmy się, że nawet z kamieni zebranych z pola można zrobić coś bardzo pięknego – opowiada Halina Polanowska z Ojrzenia.

Wtóruje jej Elżbieta Kozłowska z Bogdanki.

Zajęcia w Domu „Senior+” diametralnie zmieniły moje życie. Stałam się bardziej aktywna, rozwinęłam się intelektualnie. Umiem poruszać się w świecie wirtualnym, surfować po internecie. Zyskałam przyjaciół – podkreśla kobieta.

Po śmierci męża siedziałam sama w domu, a teraz przebywam wśród innych ludzi – mówi z kolei Teresa Śpiewak z Olsztyna koło Częstochowy. – Wspólnie spędzony czas dostarcza mi zadowolenia i pomaga zapomnieć o samotności.

Cel i finansowanie programu „Senior+”

Jednym z dedykowanych osobom starszym programów jest „Senior+”. Program jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.

W tego typu placówkach osoby starsze mogą korzystać m.in. z zajęć oferty kulturalnej czy zajęć sportowych. Mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego.

Program nabiera rozpędu. Tylko w ubiegłym roku utworzono 260 placówek, natomiast środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 dziennych domów i klubów „Senior+’.

Najpóźniej do końca lutego ministerstwo rodziny ogłosi wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu.

Źródło: gov.pl / Fot. pixabay.com